nahoru

Vrahové z močálů: Sadistický pár vraždami dětí děsil Británii

venu 28. prosince 2020 • 08:40
Vrahové z močálů: Sadistický pár vraždami dětí děsil Británii
foto: Profimedia.cz

Každá země má nějaké místo, kam je lepší nechodit, protože ho naplňuje špatná minulost nebo nějaká tragédie. Ve Velké Británii byste toto místo mohli najít v severozápadní Anglii. Nachází se tam močál Saddleworth Moor, který leží nedaleko Manchesteru, kam v 60. letech pohřbívali své dětské oběti jedni z nejhorších vrahů historie.

Dva roky vraždili nevinné oběti, zejména děti a dospívající. Dvojice vrahů Ian Brady a Myra Hindleyová za tu dobu připravili o život pět obětí - Pauline Readovou, Johna Kilbrida, Keithe Bennetta, Lesley Ann Downeyovou a Edwarda Evanse. Bylo jim mezi deseti a sedmnácti lety. Těla se našla v močále Saddleworth Moor. Ostatky Pauline Readové se našly až v roce 1987 a ostatky Keithe Benneta se nenašly dodnes. 

Ian Brady byl odjakživa problémový. Nebyl schopen se zařadit do společnosti, obdivoval nacismus a za krádeže byl i ve vězení, ze kterého se vrátil ještě v horším psychickém stavu. Když se seznámil s Myrou Hindleyovou, objevil v ní spřízněnou duši, která byla pro jeho blaho schopná udělat cokoliv. Mohl ji naprosto ovládat a manipulovat, aniž by se nějakým způsobem bránila. Ani její rodina jí ve styku s Bradym nemohla zabránit. Kvůli svému milovanému si nabarvila vlasy na blond, aby vypadala jako árijská dívka a dokonce byla ochotna podniknout loupež. Tím si ji ale Brady jen testoval. Měl pro ni totiž zajímavější úkol. Spáchat společně dokonalou vraždu.

Tak vznikl odporný plán: unést vhodnou oběť, zabít ji a tělo schovat v močále. První mrtvou se stala Pauline Readová, kamarádka Myriiny sestry. Myra ji naložila do auta s tím, že ji sveze, zavezla ji do močálu pod falešnou záminkou, že budou hledat drahou rukavici, později se objevil Brady, a ten pak Readovou sexuálně napadl a poté podřízl. V podobném duchu se nesly i další dvě vraždy, kdy si dvojice vždy vyhlídla náhodně vhodnou oběť. Brady sexuálně napadal i chlapce. Pak vykopal hrob a tělo do něj uložil. 

Desetiletou Lesley Ann Downeyovou a sedmnáctiletého Edwarda Evanse dvojice zavraždila u sebe doma. Malou Lesley nutili nahou pózovat kvůli focení, pak ji svázali, znásilnili a uškrtili. Její tělo odvezli opět do močálu. Evansovi Brady rozsekal hlavu sekerou a ještě ho pro jistotu uškrtil. Tato vražda se však dvojici stala osudnou. Viděl ji totiž Myriin švagr Smith, který byl sice také trestanec a násilník a páru pomohl odklidit tělo, nakonec se ale svěřil své ženě a vše nahlásil policii.

Tak začalo vyšetřování, při kterém měl Smith hlavní slovo. Dokonce se zapojila i jedenáctiletá Patricia Hodgesová, která se s párem znala a dovedla policii na místo, kde se nacházely hroby obětí. Párkát zde totiž s párem vrahů byla. Policie nacházela stále nové důkazy a také kufr s pornografickými fotkami svázané Lesley Ann Downeyové s nahrávkami jejího nářku.

Brady byl odsouzen za vraždy Evanse, Kilbrida a Downeyové ke třem doživotním trestům. Hindleyová dostala dvě doživotí za vraždy Evanse a Downeyové, a navíc sedm let za krytí vraždy Kilbrida. Tělo Pauliny Readové bylo nalezeno až v roce 1987 poté, co se Hindleyová doznala ke všem vraždám a dala policii informace. Neustále se také odvolávala proti svým doživotním trestům s tím, že je napravena. Ven z vězení se však nikdy nedostala. Zemřela v roce 2002 ve svých 60 letech. Ian Brady byl v roce 1985 převezen z normálního vězení do vězeňské nemocnice Ashworth, protože byl prohlášen duševně nemocného a nebezpečného pro společnost. Ven z vězení nechtěl a žádal o povolení sebevraždy. To se mu však nepovedlo. Zemřel v roce 2017 ve věku 79 let.

venu
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.