nahoru

Největší městečko buddhistů na světě: Na strmých svazích žijí mniši a jeptišky v drsných podmínkách

venu 1. srpna 2022 • 06:30
Největší městečko buddhistů na světě: Na strmých svazích žijí mniši a jeptišky v drsných podmínkách
foto: Profimedia.cz

Víte, kde mají v Číně opravdu bezkonkurenční výhled? V městečku Larung Gar v provincii Sêrtar Garzê v Tibetské autonomní prefektuře Sichuan, které se nachází 4 tisíce metrů nad mořem. Malinké domečky, ve kterých žije na 40 tisíc mnichů jsou postaveny ve svahu. Místní obyvatelé se však musí vypořádat s životem v nelehkých podmínkách.

Čtyřicetitisícový počet obyvatel městečka Larung Gar zahrnuje především mnichy a jeptišky, což z něj dělá největší náboženský ústav na světě, který vznikl kolem Institutu Serthar založeného Jigme Phuntsokem. Většina obyvatel tu žije na strmých svazích v malých domcích tvořících nejvýše postavené sídliště světa.

I když se mohou obyvatelé kochat krásným výhledem, život zde mají drsný. Domky nemají kanalizaci ani vytápění. A to je v místech, kde je země zamrzlá většinu roku, kapku oříšek. Městem vede silnice, která od sebe odděluje ženy a muže. Jediné, co mají tyto dvě pohlaví společného, jsou toalety.

Ve městě vznikl obrovský buddhistický chrám, kam dochází místní obyvatelé za věděním. Obecně však městečko funguje i jako obří vzdělávací instituce. To se však moc nelíbí čínské vládě, která se snaží počet obyvatel eliminovat již od roku 2016, kdy se rozhodla část města zdemolovat.

venu


Klíčová slova: Čína, město, jeptiška, larung gar, mnichDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.