nahoru

Nový Zéland v 70. letech: Projděte se panenskou krajinou Pána prstenů

Martin Mrázek 10. července 2020 • 18:30
Nový Zéland v 70. letech: Projděte se panenskou krajinou Pána prstenů
foto: Bruce Thomas

První lidé přišli na Nový Zéland teprve před tisíci lety, a tak ve velké části země stále ještě vládne příroda. Husté pralesy jsou plné dlouhověkých stromů a unikátních živočišných druhů. Bělostným plážím kralují lachtani a hraví tučňáci. O kus dál ve vodě najdeme delfíny i majestátní velryby.

Navzdory neuvěřitelné rozmanitosti a kráse tamní krajiny stál Nový Zéland dlouhou dobu stranou zájmu turistů. Kvůli geografické odlehlosti navštívilo v roce 1938 oba ostrovy jen 20 tisíc lidí. 2. světová válka s sebou přinesla značný rozvoj letecké dopravy, a tak i možnost pro Nový Zéland, jak z turismu profitovat. Občané tamní konstituční monarchie ale v potenciál cestování nevěřili. Bohaté turisty v oblibě neměli a chtěli si krásnou přírodu nechat spíše sami pro sebe.

Změna přišla až s otevřením mezinárodního letiště v Aucklandu. Od roku 1966 na Nový Zéland přilétali turisté z Los Angeles i Londýna. I tak jich ale bylo stále poměrně málo. Na podzim roku 1978 přiletěl fotograf Bruce Thomas se ženou. Manželé strávili v novozélandské přírodě celý měsíc.

„Je to ohromně rozmanitá a nádherná krajina. Není divu, že jí přezdívají Bohem požehnaná země,“ vzpomíná samotný Bruce Thomas.

Tehdy byla ještě skutečně liduprázdná, jak se můžete přesvědčit v naší galerii.

Dnes po výrazném přispění filmové produkce navštíví Nový Zéland každoročně téměř 4 miliony turistů. A na nejoblíbenějších místech musely být zavedeny denní limity na pohyb osob. Jinak by se tamní krajina mohla nenávratně poškodit.Klíčová slova: fotogalerie, turismus, Nový ZélandDiskuse ke článku