Berlinale: Za všechno může Donald Trump | Reflex.cz
nahoru

Berlinale: Za všechno může Donald Trump

Tereza Spáčilová16. února 2019 • 08:00
Berlinale 2019
Berlinale 2019
• foto: 
Profimedia

Na první pohled se zdá 69. ročník filmového Berlinale až překvapivě komformní a klidný - oproti dřívějšku ubylo skandálů a veřejných politických proklamací. Pod povrchem to nicméně vře i letos a někteří účastníci dokonce tvrdí, že revolučnější náladu v Berlíně nezažili. 

Za vše samozřejmě “může” Donald Trump, politik, jehož kontroverzní osobnost je živnou půdou pro hovory vedené na tiskových konferencích, červených kobercích i ve frontách na lístky do kina. Vlastně neminul den, kdy by v Berlíně na Donalda Trumpa nepřišla řeč. Končily u něj dokonce i diskuze o filmech, jež s ním v prvním plánu nesouvisely, leč vzkaz mu posílaly jasný.

Soutěžní snímek Adama McKaye, na tři Oscary nominovaný Vice, jenž mapuje (a jízlivě glosuje) neuvěřitelou politickou jízdu viceprezidenta Dicka Cheneyho, mezi řádky jasně míří k současnosti (ostatně McKay se svěřil, že své matce, nadšené Trumpově voličce, zhlédnutí filmu zásadně nedoporučil). Stejně tak čtyřhodinový dokument Charlese Fergusona o aféře Watergate sice pojednává události staré skoro půl století, přesto jej recenzenti často vinili, že neuplyne minuta, jež by se k současnému americkému prezidentovi nevztahovala.

21 nejlepších filmů pro děti všech dob. Snímky, které mají rádi i rodiče

Zlo Trump

“Snad ještě nikdy jsem v Berlíně necítil tolik odhodlání a hněvu. Program Berlinale Talents, jehož jsem se účastnil, navštěvují filmaři ze všech myslitelných zemí včetně rozvojových, o nichž by člověk řekl, že musí mít úplně jiné starosti, přesto jako by všechny spojovala jediná myšlenka: Postavit se zlu zosobňovanému Trumpem, protože svět za jeho vlády prostě není zdravý,” zamýšlel se nad odbojnou atmosférou letošního ročníku pravidelný host festivalu Alex McDowell, jinak muž, jenž coby filmový architekt navrhl například svět Minority Report nebo Klubu rváčů.

V neposlední řadě se do současného amerického prezidenta opřela i Čechy milovaná polská režisérka Agnieszka Hollandová, když v souvislosti se svým příspěvkem do hlavní soutěže, dramatem o stalinistických zvěrstvech Mr Jones, zdůraznila nezastupitelnou roli svobodného tisku a Trumpa dokonce v metafoře přirovnal k sovětskému Muži z oceli.

Nejočekávanější filmy roku 2019: Devátý Tarantino, poslední Star Wars, příběh Eltona…
21 nejlepších válečných filmů všech dob a důvody, proč je rozhodně musíte vidět

Tereza Spáčilová


Klíčová slova: Berlinale, filmy, Donald Trump


Nejlepší filmy a seriály

Podívejte se na naše žebříčky nejlepších filmů roku 2018

Thrillery Dramata Komedie Horory Filmy 2018 Sci-fi Seriály

 

 

Vybíráme z placeného obsahu
Maxová kriticky o ANO: Vyměnili jsme voliče a Babiš poslouchá Faltýnka. Nejsem zrádce, ale mám červenou linii
Polsko hlásí vysokou účast. Uškodí to vládě PiS? Sčítání sledujeme online
Ostuda Nobelovy ceny za literaturu: Vyhrál Rakušan Handke, který velebí válečné zločince
Prezident Zeman udělí Václavu Klausovi Řád Václava Klause za celoživotní přínos Václavu Klausovi
Genderovou vyváženost Disney animáků ohlídá speciální software: Čeká nás Sněhurka a jeden trpaslík?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější