Film Hovory s TGM ukáže lidský rozměr Masaryka. Atmosféru natáčení zachycují působivé snímky | Reflex.cz
nahoru

Film Hovory s TGM ukáže lidský rozměr Masaryka. Atmosféru natáčení zachycují působivé snímky

ČTK16. října 2018 • 15:21
Film Hovory s TGM ukáže lidský rozměr Masaryka. Atmosféru natáčení zachycují působivé snímky
foto: Archiv režiséra

Film režiséra Jakuba Červenky Hovory s TGM ukazuje prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka jinak, než je znám z učebnic dějepisu. V rozhovoru se spisovatelem Karlem Čapkem se "tatíček zakladatel" ukazuje jako člověk z masa a kostí, znalec politických intrik i muž, který na sklonku života objeví kouzlo tělesné lásky. Slavnostní premiéra bude dnes v pražském Cinema City Slovanský dům, v kinech se snímek s Janem Budařem a Martinem Hubou v hlavních rolích objeví 18. října v kinech po celé republice.

Ve stejný den do knihkupectví v rámci Velkého knižního čtvrtku dorazí publikace Jiný Masaryk, jejímž autorem je scenárista filmu Hovory s TGM Pavel Kosatík.

"Životopisná kniha Jiný Masaryk s filmem nijak nesouvisí, je to regulérní biografie psaná ohledem na potřeby dnešní doby. Nakladatel mi položil otázku, jak vyložit Masaryka tak, aby fungoval v dnešní době," řekl Kosatík. "Kdežto film zachycuje Masaryka a Čapka v konkrétní chvíli, která odpovídá historické skutečnosti jednoho zářijového dne roku 1928.

Během jedné a půl hodiny se má jako ve skleněné kouli nebo drahém kameni ukázat, co v těch dvou je. Kniha a film mají asi společné, že v obou případech je důraz kladený na to, co jejich demokratismus znamená a jak nám mohou pomoc dnes," dodal.

Svoboda slova v ohrožení: To už ani kněz nesmí svobodně veřejně hovořit?

Lidský rozměr TGM

Děj filmu se odehrává během jediného dne na podzim roku 1928, kdy Čapek (Budař) vyhledá Masaryka a chce mu nabídnout část honoráře za knihu jejich hovorů, která vzniká k 10. výročí Československé republiky. Setká se však s odmítnutím, protože Masarykova dcera Alice, která se pasovala do role strážkyně prezidentova odkazu, zakázala knihu vydat.

Během místy vzrušené debaty s Masarykem se Čapek mimo jiné dozvídá o jeho dosud neznámých názorech na politiky, kteří stáli u zrodu republiky. Velké kritice Masaryk například podrobí Aloise Rašína i další takzvané "muže 28. října". Ukazuje se i Masarykova problematická situace ve vlastní rodině, která neschvaluje jeho vztah s Oldrou Sedlmayerovou. O jejich vášnivém vztahu věděli jen prezidentovi nejbližší, protože do cenzurovaného tisku nic neproniklo.

"Moji ambicí bylo odkrýt lidský rozměr Masaryka, ale zároveň jsme chtěli zachovat úctu, aby to nebyla dehonestace jeho osobnosti," uvedl představitel Masaryka Huba.

Film vznikl nejen k 100. výročí vzniku Československa - v letošním roce také uplyne 80 let od smrti Karla Čapka. od čtvrtka 18. října bude v kinech po celé republice.

Romantika, nebo bída s nouzí? Kočovný život Romů za totality objektivem českého fotografa
Vznik Československa: 14 dnů, které předcházely 28. říjnu 1918
JAROSLAV ŠAJTAR 27. září 2018 • 10:38

Vznik Československa: 14 dnů, které předcházely 28. říjnu 1918

ČTKNejlepší filmy a seriály

Podívejte se na naše žebříčky nejlepších filmů roku 2018

Thrillery Dramata Komedie Horory Filmy 2018 Sci-fi Seriály

 

 

Vybíráme z placeného obsahu
Chci dát hlas zotročovaným ženám, páchají sebevraždy a šílí, feministky za mě nemluví, říká spisovatelka Bellová
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
Trump vyzval Erdogana k zastavení bojů proti Kurdům v Sýrii
Neseriózní Události Luďka Staňka: Záporák Bakala, hamletovský Soukup a pokrokové vlaky
České Švýcarsko: Divoká krajina zrozená z moře se stala kolébkou české turistiky

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější