nahoru

Ikonický „letňák“ je ve Varech zavřený. Kino, které hostilo hvězdy, je prý v havarijním stavu

Tereza Spáčilová3. července 2019 • 17:16
Rozhlížejte se pomocí myši. 360° pohled na zavřené letní kino v Kralových Varech v roce 2019
• video: 
Martin Bartkovský

Po legendárním bazénu na terase karlovarského hotelu Thermal končí další festivalová ikona: letní kino. Jenže zatímco bazén odeslal do důchodu stav očividně dezolátní, údajnému havarijnímu stavu kina pro 3500 diváků toho mnoho nenasvědčuje. Záběry, jež v areálu pořídili reportéři Reflexu, ukazují stejné kino, v jakém se loni divákům klaněl Tim Robbins před projekcí Vykoupení z věznice Shawshank.

Karlovarský „letňák“ uzavřelo nové vedení města na jaře s odkazem na špatný stav objektu a příliš vysoké náklady potřebné k jeho technickému zabezpečení. V havarijním stavu má být především pódium, jež musí podpírat dřevěné trámy. Rozhodnutí o uzavření nezvrátila petice ani protesty před magistrátem.

Není to přitom ani deset let, co parta nadšenců vdechla prostoru ze 60. let nový život. Festival ho poté pravidelně využíval k projekcím kultovních filmů, jejichž uvedení často zdobila přítomnost hollywoodských hvězd. Ty také jeho atmosféra spolehlivě okouzlovala, podlehli jí například John Travolta, Uma Thurmanová nebo Richard Gere.

Letos tedy „letňák“ zůstává uzavřený, jeho další budoucnost je ve hvězdách. Údajně se pro něj hledá nové využití, pokud se však jeho brány otevřou, bude s největší pravděpodobností sloužit spíše hudebním produkcím než filmům.

Tereza SpáčilováMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary skončil 6. července. Mimo soutěže se představila řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přivezl unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu byla americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrátil i Casey Affleck a mezi hvězdami byla i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku