nahoru

Největší narozeninový sbor na světě. Plný sál v Karlových Varech dohnal Helenu Třeštíkovou k slzám

Martin Bartkovský1. července 2019 • 15:00
Helena Třeštíková dojatě slaví narozeniny a uvádí film Forman vs. Forman na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech
• video: 
Martin Bartkovský

Nesměle stála u mikrofonu, chvěl se jí hlas, ale stejně si vysloužila několikaminutový potlesk ve stoje. Režisérka Helena Třeštíková přivezla do Karlových Varů přímo z Cannes dokument Forman vs. Forman a se slzami vzpomínala, jak jí nejznámější český režisér změnil život. To ještě netušila, jak velké překvapení si pro ni organizátoři připravili. Více než tisícihlavé publikum ve velkém sále hotelu Thermal totiž spustilo píseň Hodně štěstí, zdraví, čímž režisérku dohnal k slzám podruhé. Podívejte se na video!

I když je Helena Třeštíková známá díky časosběrným projektům, u snímku Forman vs. Forman si ona a její režijní partner Jakub Hejna museli vystačit s archivními materiály a režisérovými vzpomínkami, které však na sklonku života už nechtěl říkat na kameru. I tak se ale museli prohrabávat stovkami hodin materiálů a složit ucelenou mozaiku života a díla oscarového režiséra, který nejenže rozbil falešnou komunistickou filmografii, ale nadchl celý svět.

Následné hudební číslo, do kterého se zapojili všichni diváci, se uskutečnilo při příležitosti režisérčiných sedmdesátin, které oslavila před týdnem. A takový dárek tu jen tak někdo nedostal.

Film Reflexu Moje svoboda Film Reflexu Moje svobodaFoto Reflex
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary skončil 6. července. Mimo soutěže se představila řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přivezl unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu byla americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrátil i Casey Affleck a mezi hvězdami byla i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku