nahoru

Autorka vystihla mentalitu zbohatlické třídy. Co si filmoví kritici vlastně myslí o Čase sluhů?

REDAKCE 29. června 2019 • 09:00
Autorka vystihla mentalitu zbohatlické třídy. Co si filmoví kritici vlastně myslí o Čase sluhů?
foto: Foto: ara

Snímek Čas sluhů dnes v 18.30 v Malém sále otevírá festivalovou sekci Bez cenzury, v jejímž rámci si diváci připomenou filmy většinou vyráběné a promítané v těsně porevoluční době: Kouř, Dědictví aneb Kurvahošigutntág, Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný, V žáru královské lásky, Pějme píseň dohola a Requiem pro panenku. Co si o výrazném debutu Ireny Pavláskové (rozhovor s ní najdete v aktuálním Reflexu) myslí a jak na jeho uvedení do kin vzpomínají filmové kritičky Mirka Spáčilová z MF DNES, Věra Míšková z Práva a dr. Jaromír Blažejovský, filmový teoretik z Masarykovy univerzity v Brně?

Jaromír Blažejovský: Rytmická, zběsilá, zuřivá...

Na Můstku měli nástup milicionáři, v postranních ulicích číhala vodní děla, vycházel jsem z kina a podvědomě očekával zatýkací komando. Nekompromisní komedie Ireny Pavláskové byla nejradikálnější diagnózou předlistopadové společnosti: rytmická, zběsilá, vzteklá a zuřivá. Vnímal jsem Čas sluhů i jako polemický výpad k filozofii českých dějin, k domácímu sklonu neodpírat zlému. Dnes vidíme, že těsně před pádem socialismu vystihla autorka mentalitu zbohatlické třídy, která po převratu zvítězí v ekonomické soutěži: „Musíme čekat, že přijdou lepší časy,“ pravila Dana. „Snad přijdou,“ odpověděl Pražák, „ale doufám, že ne pro vás, madam.“ – „Budete se divit, ale právě pro mě,“ odtušila intrikánka.

Věra Míšková: Drsný, ale přesvědčivý obraz doby

Čas sluhů devětadvacetileté debutující scenáristky a režisérky Ireny Pavláskové byl jedním z nejsilnějších filmů konce předlistopadové kinematografie a Pavlásková se jím rázem vyhoupla na tehdejší domácí filmové nebe, kde společně s ní zazářili další debutanti Tomáš Vorel s Pražskou 5 a Václav Křístek se Zvířaty ve městě. Zdálo, že do českého filmu vstupuje velmi svěží generace, která bude domácí tvorbě dělat radost i čest.

Pavlásková podala v Čase sluhů na tehdejší dobu drsný, ale zároveň přesvědčivý obraz psychologicky velmi pečlivě propracovaných postav i doby. Hlavní postava Dana byla z těch, kdo čerpají svou schopnost ovládat druhé a manipulovat jimi z vlastních mindráků. Mrcha, jakou by člověk pohledal, se zároveň stala jedním ze symbolů končící éry a na festivalu Fórum mladého filmu v Bratislavě byl Čas sluhů událostí číslo jedna.

Díky skutečně kvalitnímu psychologickému propracování postav má Čas sluhů určitě co říci i dnešním divákům. Lidské charaktery se nemění a doba se v některých rysech, z nichž manipulativnost je na jednom z čelných míst, bohužel nezměnila také.

Mirka Spáčilová: Rafinovanější společenská kritika

Vybavuji si, že Čas sluhů vzbudil docela pozdvižení, protože spadal do tehdejší „nové nové vlny“, kterou zastupovali i Fero Fenič, Václav Křístek, Miloš Zábranský. Jistě, co se na podzim 89 zdálo statečné, bylo za pár týdnů bezzubé, ale Čas sluhů zabalil společenskou kritiku do rafinovanější, nadčasovější podoby v osobě manipulátorky, kterou páchání zla viditelně baví, těší a stále je zdokonaluje. Na svou dobu v něm bylo netypické všechno: ženská antihrdinka, nahota, muzika, móda, navíc generační herecká parta. Škoda, že nezůstal jen Čas sluhů; špatný pokus o pokračování, Čas dluhů, nechal na prvotině zpětnou kaňku.

REDAKCEMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2021

Program Historie Ubytování během festivalu

Filmy 2021 Celebrity ve Varech

 

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 20. do 28. srpna 2021. Festival letos přinese řadu českých premiér. Zahájení bude patřit filmu Zátopek. I přes veškerá koronavirová opatření se můžeme těšit na KVIFF ve vší parádě.


Diskuse ke článku