KVIFF | Festival Karlovy Vary očima Marka Douši: Nikdy neříkej nikdy | Reflex.cz
nahoru

Marek Douša na festivalu ve Varech: Nikdy neříkej nikdy

Marek Douša2. července 2018 • 18:00
Marek Douša na festivalu ve Varech: Nikdy neříkej nikdy
foto: Zbyněk Pecák

Pro pravidelné návštěvníky karlovarského festivalu nebude tahle zkušenost nic nového. Tak po druhém třetím ročníku přijde při balení a odjezdu neodbytný pocit, že tohle, TOHLE, už nikdy. Jenomže se sejde s rokem rok, je červen, vemlouvavý hlas Marka Ebena začne lákat ovečky zpátky do stáda, a na tom, projít se po kolonádě přeci není nic špatného, a v kině konečně zahrají nejnovější film Terryho Gilliama, film o Donu Quijotovi, jehož vznik jakoby kopíroval marnost snažení hlavního hrdiny, ale Terry to vyvzdoroval a vydupal ze země. Tak jo, řeknete si. Tak se tam ještě jednou podívám.

V červnu je už ale trochu pozdě shánět ubytování přímo v centru dění a navíc víte, že ten mumraj svědčí možná mladším a neklidnějším, ale vy jste se přehoupli do skoro seniorského, zasloužilého věku, takže za pomoci vyhledáváčů zapátráte v blízkém okolí, najdete penzionek na náměstí nepříliš vzdáleného městečka za zlomek ceny běžné v hlavním městě filmu, naložíte to nejnutnější a tradá!

Když dorazíte na místo určení, zjistíte, že penzion patřil k vyhlášené restauraci, která fungovala bezmála třicet let, jenomže: 'skoro obden kontrola s hrozící sankcí třicet nebo padesát tisíc rovnou od boku, na to už nemám nervy. Jestli chceš, uvaříme ti kafe a dáme najíst, ale jinak máme zavříno.'

Filmy ve Varech: Mizející světlušky a město plné zombies v představách sedmnáctileté dívky

Film o zabíjení iniciativy, film o ČR

Ještě nejste ani na festivalu a už vidíte něco, co by klidně mohl a také třeba bude film o životě v téhle zemi. Film, na který je trochu tristní se dívat, protože ho můžeme prožívat v reálu a jenom kroutit hlavou, kam jsme to dopracovali, film o tom, co spolehlivě zabíjí iniciativu lidí, kteří ještě včera měli zájem.

Lidí, kteří říkají: hele klidně zase přijeď, ale dopředu zavolej. Třeba tu ještě budeme bydlet.

A co vědí domácí patnáct kilometrů od Thermalu o festivalu?

Ale notak, nenechte se vysmát. Mají jiné starosti.

Třeba jestli chci ještě jedno kafe a jestli je postel pohodlná.

Jenomže já jsem načatej a zajímá mě, co se v Thermalu děje, takže po půl hodince cesty (cesta deset minut, hledání místa na zaparkování dvacet minut) jsem na místě akorát včas na to, abych stihl vernisáž filmových vtipů Vladimíra Jiránka, které nakreslil pro poněkud konkurenční Letní filmovou školu.

Filmy na festivalu 2019 >>>

REFLEX STAGE na Colours of Ostrava: Diskutovat přijde Čechomor, Marie Rottrová, Lenka…

Geniální Jiránek

Čtenáři tohoto časopisu i tohoto webu měli (a mají možnost) je najít na našich stránkách a jistě se přidají k názoru, že Vladimír byl geniální. Prostě a jednoduše.

Řeč, kterou měl na vernisáži kolega Pečinka a ve které mluvil o Jiránkových divizích, najdete tady. Níže se můžete podívat i na vystoupení, které si připravil šéf kulturní rubriky Milan Tesař. Hudební číslo na motivy Skoumalovy hudby k večerníčkům Bob & Bobek mělo však parametry jiného Jiránkova projektu, toho o Patovi a Matovi.

Vystoupení pana Tesaře ve mně zanechalo nesmazatelný pocit radosti a rozpustilosti.

Kulturní politika podbarvená fotbalem

A bylo mi dáno s šéfem kulturních pracovníků trávit ještě nějaký čas, který jsme věnovali kulturní politice, podbarvený ovšem přenosem z fotbalového mistrovství světa, protože fotbalu tu rozumějí, stejně jako kinematografii úplně všichni.

Po porážce mužstva Španělska ruskou sbornou, která ubránila vlastní branku jako před časem Stalingrad, jsme se rozešli s tím, že kulturní politiku, filmy a jakékoli režiséry probereme až v dalším průběhu festivalu, neboť porážka favorita zdála se aktuálně mnohem fatálnější než kterýkoli ze zlatých glóbů, které tu budou o víkendu uděleny.

A ten Terry Gilliam? Ten nám svého Dona Quijota promítne až dneska večer.

Marek Douša na festivalu ve VarechMarek Douša na festivalu ve VarechFoto Marek Douša

Povstalec proti blbosti: Podívejte se na neznámou kolekci vtipů Vladimíra Jiránka
20 nejlepších akčních filmů 21. století. Tady jsou důvody, proč se na ně podívat

Marek DoušaMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější