nahoru

Affleckova partička o Přízraku: Duchové jsou skvělí pomocníci při vyprávění

Veronika Bednářová 3. července 2017 • 12:25
Video se připravuje ...
Trailer k filmu Přízrak.
• video: 
KVIFF

Druhý KVIFF Talk včera obsadili nám už dobře známí tvůrci experimentálního filmu Přízrak režiséra Davida Loweryho, producenti Toby Halbrooks a James M. Johnston, kteří se do Varů vrátili po čtyřech letech. Do diskuse, kterou moderoval publicista Scott Feinberg z The Hollywood Reporter, často vstupoval i oscarový herec Casey Affleck, který je naopak ve Varech poprvé.  

Affleck, který na slavnostním zahájení letošního ročníku převzal Cenu prezidenta festivalu, filmu Přízrak i celému tvůrčímu kolektivu z Texasu totiž věří, a proto s nimi chce pracovat i dál.

Lowery, Halbrooks a Johnston a Affleck se při týmové práci setkali už při natáčení filmu Ain’t Them Bodies Saints, který byl za osobní účasti režiséra a producentů uveden v roce 2013 i v Karlových Varech.

I Affleck si na svoje první setkání s texaskou partou pamatuje velmi dobře: „Když jsem dostal scénář krimi Ain’t Them Bodies Saints, líbil se mi hlavně proto, že měl hodně unikátní, neobvyklý, tvůrčí hlas. Setkali jsme se pak s těmahle klukama na schůzce v restauraci a věřte mi, v Hollywoodu chodím na schůzky často – tedy ne že bych z toho měl tolik práce, ale je to součástí mých hereckých povinností - nicméně v Hollywoodu většina lidí jednoduše nevypadá jako tihle kluci. Byli mi hrozně sympatičtí. A tak se to stalo, tu roli jsem rád přijal a bylo mi jedno, za jakých podmínek.“

Oba producenti, James M. Johnston i Toby Halbrooks, se s Lowerym znají už skoro dvacet let, na což zavzpomínal dlouhovousý James: „Pamatujeme si ještě na dobu, kdy v Texasu existovaly lokální filmové časopisy a tam si jednoho dne dal David malý inzerát s tím, že hledá spolupracovníky pro natáčení svého prvního filmu v domě svých rodičů. Byl jsem jedním z mála lidí, kteří se přihlásili a pak na natáčení každý den taky přišli.“

Skupina, která si říká Sailor Bear, tvrdí, že nejsou skutečnými producenty, spíš kamarády, kteří se vzájemně snaží financovat projekty, co jim připadají zajímavé.

Affleck se pak ohradil proti nařčení, že hrát v Přízraku není zrovna herecký sen. Vždyť strávil většinu času pod prostěradlem, často nebyl vidět, třicetistránkový scénář měl jen minimum dialogů... „ A víte co? Dialogy jsou strašně přeceňované... Už mám těch tradičních dialogů vlastně dost,“ řekl Affleck a Lowery přitakal, že jedním z důvodů, proč film vznikl, je jeho pocit, že fyzické věci nejsou důležité: „Nedávno jsem se přestěhoval z Texasu do Los Angeles a vůbec se mi nechtělo opouštět náš texaský dům, hodně mi přirostl k srdci. Stěhování pro mě bylo těžké,” povzdechl si režisér, který před tím, než začala nadšená diskuse s diváky (ptali na hodně technické detaily filmu), dodal: „Mimochodem, duchové jsou skvělí pomocníci ve filmovém vyprávění. Věřím, že jednou najdu důkaz, že opravdu existují.“

Veronika Bednářová


Klíčová slova: KVIFF, festival, film, Casey Affleck, Přízrak


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

Historie Ubytování během festivalu

Vstupenky a passy

 

 

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 1. do 9. července 2022. Přinášíme pro vás informace o filmech, premiérách, celebritách i užitečné rady a tipy, jak si festival co nejvíc užít.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.