Exkluzívně pro Reflex: Režisér Zúčtování o divných úřednících a tom, jak umlčel Bena Afflecka | Reflex.cz
nahoru

Exkluzívně pro Reflex: Režisér Zúčtování o divných úřednících a tom, jak umlčel Bena Afflecka

Tereza Spáčilová12. listopadu 2016 • 12:00
Ben Affleck ve filmu Zúčtování
Ben Affleck ve filmu Zúčtování
• foto: 
Profimedia.cz

Kdyby se titul The Accountant překládal doslovně, jmenovala by se novinka Gavina O’Connora prostě Účetní. Jenže popravdě, kolik diváků by přišlo na film o úředníkovi? Přitom i ten může stát za to - soudě dle účetního ze Zúčtování, který je, řečeno s klasikem, unikátně “divnej”. Aneb jak říká režisér: “Třeba i váš účetní žije dvěma životy!”

Účetní s aspergerovým syndromem ovládající bojová umění, to je unikátní kombinace. Nebál jste se ji?

Bál, ale současně jsem ji bral jako výzvu. Klíčové bylo všechno pečlivě ohlídat a připravit. Zúčtování má strukturu puzzle, spojuje několik dějových linií a časových rovin, navíc se v něm snoubí různé žánry od thrilleru po romantickou komedii. Kdybych ho neměl do detailu promyšlené, efekt by se sesypal. Nicméně šlo i o to, neudělat chybu při modelování hlavního hrdiny. Postavy autistů se zatím ve filmech objevovaly v dost odlišných souvislostech, pistoli ještě žádné z nich do ruky nikdo nedal - alespoň tedy myslím. Vydali jsme se proto s Benem (Affleckem) mezi lidi s Aspergerem a zjišťovali, nejen jací jsou a jak fungují a žijí, ale taky jestli jim náš přístup nevadí.

A co jste zjistili?

Že nám fandí. Našla se mezi nimi spousta filmových fanoušků a ti se vysloveně radovali, že jsme z autisty udělali akčního hrdinu.

Co nového jste se o autistech dozvěděl?

Nastudoval jsem toho opravdu dost. Přečetl jsem desítky knih, zhlédl nejrozmanitější dokumenty, mluvil s lékaři i učiteli z ústavů a nakonec i s autisty samotnými. Dostali jsme přístup ke třiceti mužům mezi 18 až 30 lety a ti nám odvyprávěli svůj úhel pohledu. Byli naprosto úžasní a také neskonale vtipní. Právě jejich humor jsem se do filmu snažil přenést nejusilovněji.

Před 25 lety vyhasl život herce Františka Husáka, jeho Ludánek Homolka diváky baví dodnes

Jak vás napadlo obsadit do titulní role Bena Affecka?

Točil zrovna Batmana a měl před první klapkou svého filmu, takže vlastně nenapadlo, předpokládal jsem, že nebude mít čas. Načež mi zavolal jeho agent s tím, že Bena by ten scénář určitě dost bavil a jestli nemám zájem. Samozřejmě jsem ho měl. Jen jsem mu hned na začátku oznámil, že tenhle film může mít jen jednoho režiséra, a tak mi nebude smět mluvit do práce. A že ho čeká hodně tréninku, protože na rozdíl od Batmana, kde ho v masce může zastoupit kaskadér, tady se bude muset prát opravdu on.

Souhlasil bez výhrad?

V obou bodech. Prohlásil, že přichází jako herec a u toho zůstane. A trénoval jako ďábel.

A jak jste přišel na J.K. Simmonse?

Shodou okolností jsem tou dobou viděl Whiplash, ve kterém mě naprosto dostal. Pamatuju, jak jsme se na sebe se ženou podívali a štípali se, jestli nesníme: “Vidíš to, co já? Ten chlap je neuvěřitelný,” říkali jsme si. Cestou z kina už jsem volal producentce, aby mu okamžitě poslala scénář. Byl pro film požehnáním - herecky i lidsky.

Máme čekat další díly dobrodružství “divného účetního”?

Natočit franšízu jsem nezamýšlel, ale pokud si o ni publikum řekne, budu jen rád. Chris Wolff je tak bohatá duše, že mám ještě dlouho co objevovat.

Sex, drogy a vlaky: Pokračování kultovního filmu Trainspotting se představuje v novém …
Premiéry týdne: Tenkrát v ráji aneb Když (česká) ubohost dosáhne vrcholu

Tereza Spáčilová


Klíčová slova: Ben Affleck, kultura, film, ŽúčtováníDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější