
Eben: Změnit Moskevskou ve Varech na ulici Jiřího Bartošky? Mně by se líbilo, kdyby tu měl Jirka svůj komín!
Český filmový svět se s napětím a očekáváním díval směrem k zahájení 59. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jak bude vypadat první ročník bez prezidenta Jiřího Bartošky? Odpověď už známe. Bylo to vkusné, dojemné jen trošku, bez zbytečného patosu a s trochou srandy. Jak by si to pan Bartoška přál. Výborně to shrnul Marek Eben, který popsal, že ačkoli byl prezident festivalu nenahraditelný, tak po něm zbyl festival, který pokračuje dál v plné síle.
Na někoho, jako je Jiří Bartoška se navazuje zatraceně těžko. Uvědomil si to jak moderátor karlovarského festivalu Marek Eben, tak pořadatelé. Dvojice Kryštof Mucha a Karel Och sice na pódiu stála v oněch momentech, kdy tam v minulosti býval Barťák, rozhodla se ale nenapodobovat. A to včetně ikonické věty "považujme 59. ročník mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary za zahájený". I bez této věty a bez Jiřího Bartošky to šlo. A zahájeno máme. Tomu všemu předcházel střízlivý projev Marka Ebena, který se neutopil v patosu, ale přidal humor. A to ve velmi důstojné formě.
"O co si Jirka nemusí dělat starosti, je, že by na něj Karlovy Vary zapomněly. To rozhodně ne. Už v této chvíli se uvažuje o tom, co by se po něm ve Varech mělo pojmenovat. V návrhu byla například ulice Moskevská. Ale to je hodně dlouhá ulice, žijou tam stovky lidí a je tam spousta firem a ti všechny by se museli změnit všechny doklady. Není to úplně jednoduchá záležitost," řekl Eben.
Podle něj je realističtější druhý návrh, kde by se po Bartoškovy jmenovalo prostranství před hotelem Thermal. "Že by to bylo nábřeží Jiřího Bartošky, což by jistě bylo hezké, ale já mám pořád pocit, že to plně nevyjadřuje osobnost Jiřího Bartošky," dodal moderátor a přidal, co by se po Bartoškovi mělo jmenovat.
"Mně by se líbilo, kdyby se po něm pojmenoval komín! Tady v Bohaticích je teplárna a to je vám komín přátelé. To není jenom takový obyčejný komín, to je stometrový komín. Je to největší komín ve Varech, je to důstojný komín. Když si představím, že by se na ten komín namalovalo to cigáro a nahoře vystoupal ten kouř a ten komín by se třeba jmenoval Jiří... A to si myslím, že na to by byl Jiří Bartoška určitě pyšný," zakončil svůj projev Marek Eben za potlesku celého sálu v hotelu Thermal. Celý projev najdete ve videu v úvodu článku.