nahoru

Nové technologie a kouření: Herec Marek Němec se ve Varech teleportoval do profesora Dohořela

Viliam Buchert 26. srpna 2021 • 14:20
Nové technologie a kouření: Herec Marek Němec se ve Varech teleportoval do profesora Dohořela
foto: Zbyněk Pecák a PMI

Na kraji Dvořákových sadů, vedle Sadové kolonády, mohou návštěvníci filmového festivalu v Karlových Varech až do 31. srpna navštívit laboratoř profesora Dohořela, a dokonce si mohou s touto fiktivní postavou promluvit. Díky unikátní technologii totiž postavu oživuje populární herec Marek Němec.

Marek Němec, který je známý z mnoha divadelních her, ale i ze seriálů Modrý kód, Sestřičky a připravované 1. Mise, sedí ukrytý na střeše laboratoře Svět bez kouře ve Dvořákových sadech, na hlavě má zvláštní přilbu a ruce obalené různými dráty, které pomocí senzorů přenášejí jeho pohyby i hlas o patro níž. Tam se na obrazovce objevuje fiktivní postava profesora Dohořela a může odpovídat, právě pomocí Němce, i na dotazy návštěvníků. Lidi Němce nevidí, ale on je ano.

„Je to unikátní technologie, která zprostředkovává kontakt s návštěvníky. Přestože jsem herec i režisér, je to něco, co jsem ještě nedělal. Je to svým způsobem samozřejmě hraní, ale spíše to připomíná moderní filmy než divadlo,“ řekl pro Reflex.cz Marek Němec. A připomíná, že některé nejmodernější technologie se už používají i v divadle, přestože samotné role herců jsou pořád založené na bezprostředním živém kontaktu v diváky. Zda se ale v budoucnosti prolne i při herectví v divadle reálný svět a virtuální realita, si nedovoluje odhadnout. „V každém případě je tohle zcela ojedinělá herecká zkušenost,“ dodává.

O co tedy v laboratoři Svět bez kouře jde a jak zde nejmodernější technologie fungují?

Unikátní technologie

Projekt, na kterém se Marek Němec podílí, funguje pomocí 18 bezdrátových snímačů umístěných na těle herce, speciálních rukavic a nejmodernějších kamerových systémů. Ty využívají digitální rentgeny, holografické boxy a infračervené paprsky, které zachytí i oku neviditelné vlnové délky. Přestože je profesor Albert Dohořel fiktivní postava, dokáže v modelu laboratoře Svět bez kouře komunikovat také živě, a to díky unikátní interaktivní technologii motion capture live, která byla v České republice tímto způsobem použita poprvé.

Model laboratoře, který celý vznikl v Česku, je teď umístěný ve festivalových Karlových Varech. Od poloviny září bude v Ostravě a také na Slovensku.

Laboratoř je projektem společnosti Philip Morris a hovoří se v ní podrobně o otázce škodlivosti cigaretového kouře a jaké existují pro kuřáky alternativní řešení.

Fikce a tvrdá data

Podle Státního zdravotního ústavu sice v Česku kuřáků za posledních sedm let ubývá, ale i tak stále kouří přibližně 2,3 miliónu lidí, což představuje 26 procent dospělé populace. Laboratoř Svět bez kouře pak především odpovídá na zásadní otázku: Je skutečně nejhorší na kouření nikotin, jak se říká?

Nikotin je přírodní sloučenina, obsažená nejen v tabáku, ale i v dalších rostlinách – třeba v rajčatech nebo paprikách. Má stimulační a uvolňující účinky. Je návykový a ovlivňuje nervovou soustavu. Není tedy bez rizika, ale není ani karcinogen (to je obvyklý mýtus rozšířený ve veřejnosti) a primárně nezpůsobuje nemoci spojené s kouřením. Ty způsobují především škodlivé látky v cigaretovém kouři, které vznikají při hoření cigarety. Když si zapálíte cigaretu, tabák v její špičce hoří při teplotě přes 800 stupňů Celsia, hořením se tabák rozkládá na popel a dusivý kouř, který obsahuje až 6000 chemických látek, z čehož zdravotníci určili přibližně 100 škodlivých látek, které mohou způsobit vážná onemocnění související s kouřením.

A jak vysvětluje profesor Dohořel, alias herec Marek Němec, pro snížení zdravotního rizika je potřeba odstranit proces hoření, což splňují bezdýmné alternativy, například e-cigarety nebo výrobky na zahřívaný tabák.

Laboratoř Svět bez kouře tak naznačuje, že v oblasti kouření v poslední době probíhá tichá revoluce. Má to několik důvodů. Jednak jsou to nesmírně přísně regulace států, úřadů a institucí, jež se objevují prakticky ve všech státech světa. Dále je to větší a intenzivnější péče o zdraví a také zásadní snaha o změnu životního stylu (lidem často na kouření vadí zápach). Všechno dohromady to může vést až k postupnému zániku klasických cigaret. To nám sice dnes připadá také fiktivní, jako postava profesora Dohořela, ale opak může být pravdou. Cestu přechodu i lemují bezdýmné alternativy ke kouření normálních cigaret. Uživatelů zahřívaného tabáku je dnes v Česku už kolem 500 tisíc.

„Věříme, že každý dospělý kuřák má právo na přístup k vědecky podloženým informacím o bezdýmných alternativách kouření, které jsou pro jeho zdraví lepší volbou. Proto jsme přišli s iniciativou Svět bez kouře. Její pomocí se snažíme lidem, kterým se zatím nepodařilo přestat kouřit klasické cigarety, vysvětlit rozdíl mezi hořením a zahříváním, co sebou hoření cigaret přináší a proč je čas zvážit alternativy. Propojení nejmodernějších technologií 21. století nám dnes tuto šanci dává,“ vysvětlovala v Karlových Varech i Andrea Gontkovičová, generální ředitelka společnosti Philip Morris ČR.

„Vysvětlit jednoduchou formou nové principy a systémy umožňují technologie. Zejména pro mladší generace je to atraktivnější než jiné formy,“ dodává herec Marek Němec alias profesor Dohořel, který momentálně „úřaduje“ v Karlových Varech.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2021

Program Historie Ubytování během festivalu

Filmy 2021 Celebrity ve Varech

 

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 20. do 28. srpna 2021. Festival letos přinese řadu českých premiér. Zahájení bude patřit filmu Zátopek. I přes veškerá koronavirová opatření se můžeme těšit na KVIFF ve vší parádě.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.