nahoru

Milostné historky: Co způsobí omamně sladká, ale i unikavá a nestálá vášeň?

Vojtěch Rynda 18. srpna 2021 • 14:40
Milostné historky
• foto: 
KVIFF

Maxime měl románek se zadanou Victoire, ale ještě předtím se zamiloval do její sestry Sandry, která však skončila s jeho kamarádem Gaspardem, jenž se zakoukal do Claire. Zhrzený Maxime o tom vypráví Daphné, přítelkyni svého bratrance Fran­çoise, který za ní utekl od své ženy Louisy, když Daphné zrovna toužila po jistém režiséru Davidovi, jejž ale nevědomky dohodila své kamarádce Florence. A je teď Louise se Stéphanem, nebo je všechno úplně jinak?

To je jen zlomek romantického sršení, které se na dvouhodinové ploše Milostných historek stihne odehrát. Film zkušeného scenáristy a režiséra Emmanuela Moureta, loni vybraný do oficiálního programu festivalu v Cannes, se hrdě hlásí k tradici posmutnělých francouzských romantických komedií. Maxime se v jednu chvíli zeptá: „Jaká jsou pravidla lásky?“ Těžko říct, je to otázka řečnická, ale snad nikde se nad láskou a jejími „pravidly“ nerozumuje tolik jako právě ve francouzské kinematografii.

Milostné historky zpočátku trochu klamou tělem. Rozjíždějí se jako odlehčená vztahová konverzačka: Maxime a těhotná Daph­né si na idylickém a velkoryse vzdušném venkovském sídle krátí čas vzájemným vyprávěním svých romantických anamnéz, které jsou místy tragi­komické. Jak ale jejich příběhy košatí, zalidňují se dalšími postavami a přesouvají se do současnosti, film postupně ztěžkne a nabere nečekanou hloubku.

Původní název snímku Věci, co říkáme, věci, co děláme odráží rozpor, s nímž se ve vztazích potýkáme všichni. Postavy Milostných historek moc mluví, a ještě víc nad láskou přemýšlejí, chytají se do pastí rozumu a pak zase propadají vášním. Mouret jako scenárista do filmu sype tolik dějových zvratů, že by to vystačilo na televizní minisérii, zručně pracuje s tím, která z figur co ví, co neví a co se kdy od koho dozví, suverénně buduje mozaiku různých přístupů k lásce, vášni a vztahům. Jako režisér se pak nenápadně, ale o to mistrněji přesouvá od rychlopalných dialogů k akci beze slov: ke konci vypráví už jen čistou hrou pohledů a (ne)doteků.

Milostné historky by nebyly tak působivé bez skvělého hereckého obsazení, v němž vynikají zejména zpěvačka alžírského původu Camélia Jordana coby Daphné a v roli Louise Émilie Dequennová, která v roce 1999 získala v Cannes cenu pro nejlepší herečku za titulní postavu v dramatu bratří Dardennů Rosetta. Hořkosladkou atmosféru dokresluje pečlivě vybraný hudební doprovod od Chopina, Debussyho, Vivaldiho či Haydna.

Milostné historky
Režie: Emmanuel Mouret
Francie, 2020

Vojtěch RyndaMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2021

Program Historie Ubytování během festivalu

Filmy 2021 Celebrity ve Varech

 

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 20. do 28. srpna 2021. Festival letos přinese řadu českých premiér. Zahájení bude patřit filmu Zátopek. I přes veškerá koronavirová opatření se můžeme těšit na KVIFF ve vší parádě.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.