Pořiďte si datovou schránku a vyřiďte letos daňové přiznání online | Reflex.cz
nahoru

Pořiďte si datovou schránku a vyřiďte letos daňové přiznání online

red27. února 2019 • 17:35
Daňové přiznání lze podat opravdu snadno.
Daňové přiznání lze podat opravdu snadno.
• foto: 
archiv redakce

Letos je termínem pro podání daňového přiznání fyzických osob 1. duben. Nejvíce formulářů bývá na finanční úřady obvykle doručováno v posledních dnech a hodinách. Kdo má zřízenou datovou schránku, vyhne se frontám na úřadech a vyřízení daňové povinnosti si může nechat opravdu až na poslední chvíli. Formulář pošle jednoduše ze svého počítače, mobilu nebo tabletu, a to zdarma. 

Celý proces odevzdání daňového přiznání je jednoduchý. Z webu Daňového portálu www.daneelektronicky.cz si snadno stáhnete potřebné elektronické formuláře. Případně se na Daňový portál přihlásíte přímo pomocí údajů, které vám byly vydány k datové schránce, nebo svou elektronickou identitou.

Díky novému responsivnímu designu lze od konce ledna vstoupit do datové schránky nejen z počítače, ale také přes mobilní telefon nebo tablet. Datové schránky výrazně zjednodušují a urychlují komunikaci firem a občanů s úřady. „Podání daňového přiznání online je jedním z benefitů, které datové schránky nabízejí. S jejich redesignem je to navíc velmi snadné,“ říká Jan Hamáček, první místopředseda vlády a ministr vnitra ČR. Poplatníci, kteří mají zřízenou datovou schránku, musí v souladu s platnou legislativou podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob pouze jejím prostřednictvím.

Státní mašina bez strojvůdce. Komu ujel ten vlak z Kadaně?!
Karel Steigerwald 23. února 2019 • 09:33

Státní mašina bez strojvůdce. Komu ujel ten vlak z Kadaně?!

Zřídit si datovku ještě stihnete

Pomocí datové schránky můžete poslat také přehled o příjmech a výdajích OSVČ na Českou správu sociálního zabezpečení a přehled OSVČ pro zdravotní pojišťovnu. Nezapomeňte, že pokud jednou vlastníte datovou schránku, budou s vámi úřady komunikovat právě přes ni.

Chcete-li letos ušetřit čas a vynechat tisknutí formulářů a jejich doručování na finanční úřad, máte stále ještě možnost si datovou schránku zřídit. Stačí přijít na kontaktní místo veřejné správy – Czech POINT, podat žádost a domů již můžete odejít s potvrzením o zřízení datové schránky obsahující identifikátor datové schránky. Vaše žádost o zřízení datové schránky bude vyřízena co nejdříve. Všechny potřebné informace získáte na webu www.chcidatovku.cz.

Nenechavé prsty Babišovy vlády, komunistů a SPD. Bourají právní jistoty, senátoři jim v…

Obcházet úřady už není potřeba

Datová schránka ale neslouží jen k odeslání daňového přiznání. Lze přes ni zdarma a bezpečně vyřídit online řadu dalších úředních úkonů – od výpisů ke zjištění stavu bodového konta řidiče, změn v katastru nemovitostí až po žádost o vystavení nových dokladů. Datovou zprávou lze pohodlně omluvit vaše dítě z vyučování.

Přibývat budou i další funkce. Již nyní se datovka propojuje s Portálem občana a eObčankou, během roku pak Ministerstvo vnitra plánuje zprovoznit řadu nových služeb, které ještě víc zjednoduší komunikaci se státem a úřady. Obcházet jednotlivé úřady osobně už tedy v dnešní době opravdu není potřeba.

Profesor Höschl: Pojem psychopat se zneužívá, kvůli Babišovi jsem dostal čočku, o…
Jaromír Soukup oslavil padesát Jaromírů Soukupů, Zeman ho prohlásil za přítele a…

red
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější