nahoru

Tisk: „Objevili jste E.T.?“ NASA: „Něco na ten způsob“

Magdalena Sodomková 4. prosince 2010 • 09:31
E.T.: E.T. volá domů...!
E.T.: E.T. volá domů...!
• foto: 
ABC

„Když si pustíte TV kanál NASA, možná budete mezi prvními, kdo se dozví o objevu mimozemšťanů,“ lákala média po celém světě na tiskovou konferenci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír.

„Je tu s námi ještě někdo? A když, máme se bát?“ tázal se sugestivně moderátor CNN jednoho z vědců. Kdo by však čekal, že experti v přímém přenosu z kapsy pláště vytáhnou autentického ET mimozemšťana, byl šeredně zklamán.

 

Vědci, v čele Felisou Wolfe-Simonovou, přesto nasadili dramatické výrazy, a dikci jak ze science fiction… „V jedovatých vodách kalifornského jezera Mono existuje forma života, která se nepodobá žádným jiným organismům na Zemi. …živí ji jedovatý arsen…“

 

Potud vědeckou novinku obestírala slibná rouška tajemna a napětí „…všechny organismy, zvířata, lidé, rostliny… tvoří šest základních součástí – uhlík, vodík, dusík, kyslík, síra a fosfor… Bakterie, kterou však tým vědců našel v kalifornském jezeře, fosfor nahrazuje arzenem!“ Tečka.

 

 

Tak tohle je ten objev, tomu NASA říká ufouni? Ať se u toho vědci tváří sebedramatičtěji, mě to připadá jako Cimrmanův chemický vtip – H2SO5.

 

Novináři z celého světa, očividně zklamaní, že se nechali nachytat na přenos tiskové konference, se zpětně snaží dodat zprávě sexapeal titulky: „Video ukazuje mimozemšťana, kterého odhalila NASA“ a na českých serverech se uzda fantazie autorům vysmekla z ruky úplně: „S trochou nadsázky se dá říct, že bakterie vaří ve stylu Babicových dobrot. Když nemáte fosfor, dejte tam arsen.“

 

 

Jak taky jinak ukojit to senzacechtivé nesplněné očekávání zprávy století? Propast mezi vědci a novináři je hluboká. Prodat vědeckou zprávu, to chce kumšt. Tentokrát ale vědci svému objevu popřáli sluchu… jak píše americký tisk: „NASA se tvářila tak tajemně a podala před konferencí tak málo informací, že rozdivočela už tak bujnou fantazii novinářů.“ Co na tom, že to, pravda, nakonec nebylo E.T.? Jak vědci řekli: „bylo to přece něco na ten způsob.“Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.