nahoru

Klinika Mazorra: Masové úmrtí pacientů v Havaně

Magdalena Sodomková25. listopadu 2010 • 08:00
Klinika Mazorra: Masové úmrtí pacientů v Havaně
foto: Archív

Počátkem ledna se po okolí kubánské psychiatrické kliniky Mazorra v Havaně rozkřikla zpráva o masovém úmrtí pacientů.

Kubánský novinář Fernando a bývalý politický vězeň (jméno jsem z ohledem na jeho bezpečí změnila) vzal kameru a vydal se tam. Riskoval kriminál, riskoval, že skončí na pitevním stole. Za zády měl policii i personál kliniky. Zubožení pacienti se nezmohli na slovo. Kdo by si taky "v koncentráku" stěžoval na špatné zacházení?

 

Psychiatrická klinika Mazorra v HavaněVIDEO Reflex.cz

 

Nejprve se mluvilo o desítce mrtvých pacientů, posléze o dvaceti (viz záznam) a když jsem Fernanda v jeho havanském panelovém bytě na podzim navštívila, už mluvil o 41 mrtvých. Kubánské úřady pod tlakem přiznali 7. Na veřejnost ale unikly desítky morbidních fotografií z pitvy, na nichž jsou těla zmlácených a podvyživených lidí. Jejich jména kubánské úřady neodtajnily, a proto se dosud neví, jak se ti lidé do havanské psychiatrické kliniky dostali. Zda to byli psychicky zlomení lidé, alkoholici, nebo političtí vězni.

 

Upozorňujeme čtenáře, že fotografie k článku jsou otřesné. Použili jsme jenom zlomek z těch, které máme v redakci k dispozici, abychom dokumentovali alarmující podmínky pacientů psychiatrické léčebny Mazorra.

 

O klinice Mazorra se dočtete také v novém čísle Reflexu.

 Diskuse ke článku