Cigaretový koncern lobbuje za zrušení Nového roku. Na začátku roku mu vždy klesají tržby. Posilovny jsou proti | Reflex.cz
nahoru

Cigaretový koncern lobbuje za zrušení Nového roku. Na začátku roku mu vždy klesají tržby. Posilovny jsou proti

Dominik Landsman31. prosince 2018 • 06:00
Novoroční předsevzetí mění strukturu ekonomiky
Novoroční předsevzetí mění strukturu ekonomiky
• foto: 
profimedia.cz, archiv Blesku

Gigant na poli výroby a distribuce tabákových výrobků, firma Philip Morris, vyrazil do boje proti začátku nového roku. Podle všeho má právě v tomto období nejnižší tržby. „Jako mezinárodní koncern zaměstnáváme řadu lidí a platíme nemalé daně. Navíc rozdáváme lidem radost. Z toho důvodu se domníváme, že by nám vláda měla vyjít vstříc a zrušit začátek prvního roku.

Lidé na Nový rok vyšilují, dávají si předsevzetí a jedno z nich bývá, že přestanou kouřit. První týden v lednu naše tržby klesnou až o padesát procent. V podstatě celý leden je pro nás ztrátový. Až v únoru se to vrátí do zajetých kolejí. Lidé přestanou blbnout a zase začnou kouřit,“ vysvětluje Marek Zounar, tiskový mluvčí firmy Philip Morris.

Vzhledem k tomu, že je Philip Morris opravdu velký hráč, získává zastání u některých politiků, a je tak možné, že opravdu dojde ke zrušení začátku nového roku.

„Philip Morris je náš přítel. Je to firma poctivá s dlouhou tradicí. My nemůžeme přihlížet, jak trpí. My jsme tu od toho, abychom nastartovali její ekonomiku,“ potvrdil první Marlboro man v Senátu, Jaroslav Kubera, a na důkaz toho, že to bere vážně, kouřil sedm cigaret najednou.

„Umím si představit, že první týden v lednu prostě nebude. Leden bude začínat až dejme tomu osmým dnem. Po Silvestru bude tedy hned osmý leden a to už lidé většinou svá předsevzetí nedrží. To už zase mohou kouřit,“ přemýšlel Kubera nahlas, když se jeho tělo nořilo do hustého cigaretového kouře natolik, že nebyl téměř vůbec vidět.

Rozhodnuto: Zeman chlastá víc, než chlastal Havel. Dostal diplom a na Hradě se…

Proti zákazu jsou posilovny

Kubera není sám. Řada jiných senátorů i poslanců sdílí jeho názor. Zrušení začátku nového roku tedy může být v poslanecké sněmovně či senátu prodiskutována. Proti návrhu se však silně postavili majitelé posiloven a fitcenter. Ti naopak z Nového roku žijí.

„První týden po Novém roce mi pokryje náklady na provoz po zbytek roku a ještě vydělám na dovolenou u moře. Zrušení prvního týdne by mě finančně zruinovalo,“ stěžoval si Arnošt Floutek, majitel fitcentra v Praze. Není jediný, kdo zákaz prvního týdne v lednu odmítá. Naprosto všichni majitelé fitcenter a posiloven přiznávají, že lidé po Novém roce chtějí děsně moc hubnout, protože si to dali jako předsevzetí. Po jednom až dvou týdnech jejich nadšení upadá. A právě v těch prvních dvou týdnech je potřeba ždímat z nich peníze, co to dá.

Ministerstvo obrany nechalo vyzbrojit první dámu Ivanu Zemanovou. Napětí ve světě roste

Dietologové versus koncern

Za majitele posiloven a fitcenter se postavili i dietologové, kteří rovněž žijí z prvních týdnů po Silvestru.

„Lidé nechtějí hubnout celý rok. Oni si na konci roku uvědomí, že jsou tlustí a že je s tím třeba začít něco dělat. Dají si předsevzetí, že po Novém roce budou hubnout. Poradí se se mnou, já jim vytvořím jídelníček na míru za deset tisíc a je hotovo. Oni zase po čtrnácti dnech budou žrát u mekáče, protože to nevydrží, ale tím lépe pro mě do příštího roku. Pokud nám dietologům vezmete začátek ledna, půjdeme žebrotou,“ zalykal se Slavomír Nosek, dietolog a autor publikace „Vodová dieta.“

Těžko říci, čí tlak bude nakonec silnější a komu politici podlehnou. Dietologů a majitelů fitcenter je bezesporu hodně, ale Philip Morris je nadnárodní koncern. Proti němu se těžko bojuje.

Minimální mzda vzroste na 13 350 korun. Prodejci nemovitostí, luxusních aut i drahých…
10 nejlepších komedií roku 2018. Filmy, u kterých se zasmějete
Jakub Smutný 21. listopadu 2018 • 11:07

10 nejlepších komedií roku 2018. Filmy, u kterých se zasmějete

Dominik LandsmanVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější