Demonstrace Česko proti bídě

Demonstrace Česko proti bídě Zdroj: Zbyněk Pecák

Demonstrace Česko proti bídě
Demonstrace Česko proti bídě
Demonstrace Česko proti bídě
Demonstrace Česko proti bídě
Demonstrace Česko proti bídě
11
Fotogalerie

V Česku přibývá případů předávkování demonstracemi. Lidé jsou na demonstrování závislí, tvrdí odborník

Přemíra demonstrací, se kterými se v posledních měsících doslova roztrhl pytel, si začíná vybírat svou daň. Ve společnosti začíná přibývat lidí, kteří jsou předávkovaní demonstracemi. Takzvaný syndrom předemonstrování podle odborníka v současné době ohrožuje až šedesát procent běžných demonstrantů.

„Léty prověřené tvrzení, že všeho moc škodí, se samozřejmě týká i demonstrací. V posledních měsících jejich počet rapidně narostl a řada demonstrujících si vytvořila na demonstracích závislost. Jak už to při závislostech bývá, tak dřív nebo později může přijít stav, kdy to se závislostí člověk přežene a předávkuje se.

Toho jsme nyní svědky v případě demonstrací. Demonstranti napříč celou Českou republikou se po měsících soustavného demonstrování dostali do fáze předávkování. To může být i životu nebezpečný stav, kdy se demonstrant dostává do stavu demonstračního deliria. Často blouzní, hodně se potí, cítí se dehydrovaný a hlavně netouží po ničem jiném než demonstrovat, ale jeho tělo mu to už neumožňuje,“ tvrdí Oldřich Spálený, který se již přes dvě dekády touto problematikou zabývá.

Podle Spáleného se současný stav přibývajících předávkovaných demonstrantů projeví na počtu demonstrantů fyzicky schopných demonstrovat.

Jako jeden z prvních důkazů stále rostoucího množství předávkování demonstracemi je nedávná akce Chceme mír na Letné, kam skoro nikdo nedorazil.

„Chtěl jsem podpořit dobrou věc a demonstrovat za mír. To je bohulibé. Den před tím jsem byl na dvou demonstracích a cítil jsem se dobře. V noci to na mě ale přišlo. Začal jsem se klepat, hodně potit a měl jsem pořád žízeň. Tělo řeklo dost, ale moje mysl to odmítala vzdát. Na demonstraci na Letnou jsem se doslova doplazil, ale tím to skončilo. Nebyl jsem schopen vykřikovat úderná hesla ani se pochlubit svou ruskou vlajkou. Nakonec jsem si zavolal sanitku. Co vím od známých, tak ta demonstrace se stejně moc nepovedla, takže v tomto směru není třeba smutnit. Na radu doktora si dám čtrnáct dní bez demonstrací a pak na to znova vlítnu,“ vypráví pan Adam, který ač se předávkoval demonstracemi, svou závislost si neuvědomuje nebo nechce připustit.

Že je závislost na demonstracích na vzestupu a že to začíná být problém, dokazují případy, kdy lidé začali užívat demonstrování nitrožilně.

Ministerstvo zdravotnictví vyhodnotilo aktuální situaci se závislostí za rizikovou a vyčlenilo speciální orgán, který se tím bude zabývat. Od nového měsíce tak pod každou demonstrací bude jasně viditelný nápis „demonstrování může způsobit závislost“. Ministerstvo začalo rovněž dotovat různé nevládní organizace, které se zabývají podporou závislých.

„Pod záštitou ministerstva zdravotnictví vedu kroužek anonymních demonstrantů. Závislí lidé docházejí třikrát týdně mezi nás a společně o jejich závislosti diskutujeme a snažíme se je jejich závislosti zbavit. Je to ale běh na dlouhou trať,“ tvrdí Jan Blatník, lektor a mediátor spolku anonymních demonstrantů v Praze.

Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Skutečností ale například jsou dovolenkové žně Čechů v letošní turistické sezóně..

Audioknihy Dominika Landsmana si můžete poslechnout v našem Ikiosku >>>