nahoru

Zeman je ve svém akváriu šťastný. Přidáme mu tam pelíšek, pítko a kočkolit, plánuje Ovčáček

Dominik Landsman 29. listopadu 2021 • 18:30
Zeman je ve svém akváriu šťastný. Přidáme mu tam pelíšek, pítko a kočkolit, plánuje Ovčáček
foto: Koláž reflex.cz

Poté, co byl prezident Miloš Zeman propuštěn po dlouhé léčbě z nemocnice, aby se tam za pár hodin opět vrátil, načež mohl být znovu propuštěn, byl umístěn do velikého akvária, kde setrvá až do konce svého mandátu.

Prezidentské akvárium se poprvé představilo veřejnosti v neděli při příležitosti jmenování Petra Fialy premiérem, které Miloš Zeman absolvoval již ze svého nového domova.

„Pan prezident byl zpočátku vůči svému akváriu nedůvěřivý. Když jsme ho do něho odvezli, byl plachý, nervózní a nechtěl se mazlit. Stačilo ale několik hodin, aby si svůj nový domov oblíbil,“ usmíval se Jiří Ovčáček na tiskové konferenci.

„Když se na něj podíváte, úplně omládl. Dovádí na svém kolečkovém křesle jako za mlada. Jezdí z rohu do rohu, neposeda jeden. Pokud to jeho zdravotní stav do budoucna povolí, určitě budeme uvažovat o běhacím kole, aby si mohl pan prezident zařádit. Již jsme předběžně oslovili několik firem, které dělají běhací kola pro křečky, jestli by tato technologie nešla použít v případě zhotovení kola pro pana prezidenta,“ nastínil Jiří Ovčáček možné budoucí plány.

„Samozřejmě, že chceme panu prezidentovi jeho nový domov po všech stránkách vylepšit. Během tohoto týdne mu do akvárka přidáme piliny, pítko a kočičí záchod. Na Hradě jsme si tahali sirky a já jsem si vytáhl nejkratší, takže kočičí záchod z akvárka budu vynášet já. Nakonec jsem tomu rád, protože to je nejen povinnost, ale hlavně i radost,“ zasnil se mluvčí.

„Na čištění akvária máme sehnanou externí firmu, protože na to si nikdo z nás sám netroufne. Věříme, že až se pan prezident pořádně zabydlí, bude možnost ho i na pár hodin denně vypustit z akvárka ven. Zatím to nelze, protože i přes jeho očividnou spokojenost si pan prezident doposud úplně nezvykl a dost kouše,“ ukazoval Jiří Ovčáček šrámy na předloktí od toho, jak ho pan prezident pokousal.

„První noc byla poměrně klidná. Pan prezident v akváriu změnil svůj denní režim a stal se nočním tvorem. Hluk z jeho akvária však není tak veliký, aby se nedalo ve vedlejší místnosti spát,“ dodal Jiří Ovčáček.

Odborníci z řad zkušených chovatelů chválí rozměry akvárka, které jsou podle nich k velikosti a aktivitě pana prezidenta dostačující.

„Už je to poměrně starý kus. Ti bývají méně aktivní a hodně spí. Velikost akvária tomu odpovídá. Určitě bych panu prezidentovi umístil někam do prostoru i menší domeček, aby se měl kam schovat. Pozor ale na to, aby ho neumístili ke stěně. Pan prezident by na domeček mohl vyšplhat a z jeho vrcholu překonat vršek akvária, utéct do místnosti, kde by mohl nešťastně zaběhnout například za skříň a tam zemřít,“ varoval chovatel David Mrázek, který rovněž dodal, že ač má jistě pan prezident papíry i rodokmen, již se na chov nehodí.

Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Pravdou ale například je, že Zeman pořád umí pobavit.

Audioknihy Dominika Landsmana si můžete poslechnout v našem Ikiosku >>>

Dominik Landsman
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.