nahoru

Ekonom Vladimír Pikora: Čína nás úplně převálcuje

Marek Stoniš 20. července 2019 • 11:15
Video se připravuje ...
Vladimír Pikora mluví o kryptoměnách na besedě Reflexu na Colours of Ostrava 2019
• video: 
Martin Bartkovský

„My se tady v Evropě můžeme bavit o čtyřdenním pracovním týdnu, ale Čína je někde úplně jinde a za chvíli nás ekonomicky úplně zválcuje,” řekl na besedě ve stanu Reflexu na Colours of Ostrava ekonom Vladimír Pikora. „Zaměstnanci v Evropě sníží plat a odejde z práce. V Asii to tak není, tam panuje úplně jiná pracovní morálka,“ argumentuje Pikora. Spojené státy svou současnou ekonomickou válku s Čínou podle něj rozpoutaly proto, že pochopily, že je to poslední šance, jak tuto asijskou velmoc přibrzdit.

„Ale jestli se dohodnou, pochybuju,” tvrdí Pikora. “Čína totiž Ameriku skoro nepotřebuje. Dříve byly počítače vymyšlené a vyrobené v Americe, pak vymyšlené v Americe a vyrobené v Číně a nakonec vymyšlené i vyrobené v Číně.”

Beseda se točila převážně kolem budoucnosti ekonomiky a umělé inteligence, ve které Evropa podle Pikory také zaostává. Velký problém je naše školství založené na memorování zbytečných dat, které nepřipravuje budoucí generace na změny ekonomiky a pracovních trhů. „Spousta profesí sice zanikne, ale vznikne ještě více nových.” Další příčinou zaostávání evropské ekonomiky jsou podle něj technokaté, bruselská byrokracie a nástup politických stran, založených na zelených ideologiích, které jdou ve své levicovosti tak na dřeň, že napravo od nich jsou i sociální demokraté a komunisti.

Na snímky z festivalu Colours of Ostrava 2019 se podívejte v naší fotogalerii:

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.