Video placeholde
Režisér David Sís na stage Reflexu během Colours of Ostrava
Režisér David Sís na stage Reflexu během Colours of Ostrava
Režisér David Sís na stage Reflexu během Colours of Ostrava
3
Fotogalerie

Režisér David Sís na Colours: O bráchovi, černé kočce, výletech za velrybami i plánech na film

Režisér, dokumentarista, scenárista, potápěč a podle svých slov špatný kytarista DAVID SÍS měl ve čtvrtek na Colours of Ostrava hned dvě besedy. Ta na stage Reflexu se konala jako první, už v půl druhé odpoledne – a i tak byla úplně narvaná. Vyprávěl s kulometnou rychlostí zdaleka nejen o svém bratru Petrovi, světově proslulém ilustrátorovi.

Začali jsme od Davidova dramatického porodu na cestě z Indonésie. Od jeho dětství, kdy ho bratr vodíval s sebou na rande a posléze i na diskotéky Sluníčko, kde byl dýdžejem. O nespravedlivém pobytu v pasťáku v Kyselce u Karlových Varů, když mu bylo 15. O kamarádství s Jáchymem a Filipem Topolovými, se kterými vydávali časopisy Violit a Viograf a u Sísů ve sklepě natáčeli videoklip Žiletky kapely Psí vojáci. 

O výsleších a zatýkání policajty, když ještě nebyl plnoletý, o tom, jak bratr v roce 1978 nuceně emigroval a k nim přišly dvě policistky, aby zabavily pár svršků budoucího nositele prestižní Ceny Hanse Christiana Andersena za dětské ilustrace: „My jsme byli doma s maminkou, soudružky policistky vytasily papír, matka jim ukázala bratrův pokojíček. Byla to taková ta scénka, co nechcete nikdy vidět. Měly pytel: ´Piš, soudružko! Troje ponožky bavlněné, dvě trička starší, sada tužek…´ Ale brácha naštěstí neměl v pokoji gramofon, byl v obýváku i s deskami, takže ty jsme zachránili, do obýváku je maminka nepustila.“  

Brněnský bonus

David Sís o svém o 13 let starším bratrovi, se kterým neměl šanci žít ve stejné zemi, protože jejich rodinná pouta v roce 1978 zpřetrhala Petrova nucená emigrace, natočil poctivý, detailní i poeticky zpracovaný životopisný film Sny o toulavých kočkách, ve kterém se ptá po pramenech Sísovy výtvarné imaginace: tuhle červenou nit ztělesňuje ve filmu malá, animovaná, černá kočka. Objevuje se a zase mizí, zůstává alter egem, nečekaně věrnou průvodkyní… David Sís vám ve videu vysvětlí, jak k ní přišel.

Natáčelo se na všech místech spojených se světově proslulým umělcem – v New Yorku, Francii, Praze i rodném Brně. Právě brněnská část se do dokumentu už bohužel nevešla, byl by moc dlouhý, ale David Sís na stage Reflexu slíbil, že ji vydá jako speciální bonus. Do českých kin film Sny o toulavých kočkách vstoupil 4. listopadu 2021, brzy jej uvidíte v České televizi, uvádějí jej Česká centra a k mání je například i na platformě dafilms.cz. 

Podle knihy Petra Síse Nicky a Věra teď David Sís plánuje natočit animovaný film; na stage Reflexu na Colours of Ostrava slíbíl, že nám o něm přijde vyprávět nejpozději za pět let.