Turecká riviéra láká nejen na hotelový luxus, ale i neodolatelná místa, která stojí za to objevit

Turecká riviéra láká nejen na hotelový luxus, ale i neodolatelná místa, která stojí za to objevit Zdroj: Lenka Matoušková

Centrum města Antalya
Turecká riviéra láká nejen na hotelový luxus, ale i neodolatelná místa, která stojí za to objevit
Centrum města Antalya
Pozůstatky antického města v Side
Centrum města Side
30
Fotogalerie

Turecko: Země cukru, špičkových hotelů i úchvatné přírody. Co byste neměli minout a co vyzkoušet?

Turecká riviéra patří mezi nejpopulárnější letní destinace českých turistů. Je proslulá jako ráj hotelových dovolených s jedním z nejbohatších servisů. Její příroda, pláže, historie a kultura ale nabízí ještě mnohem víc a je hned několik míst, kvůli kterým stojí za to rozhodně nezůstávat jen u hotelového bazénu a pláže. Co vše může nabídnout nejznámější letní provincie Antalya? Zmapovali jsme turistickou nabídku i to, jak zde žijí sami Turci.

Azurové moře i hory, písčité i oblázkové pláže, ruch městských tržišť a hotelových párty, ale i naprostý klid u tyrkysově zelené řeky nebo přehrady mezi skalami. Dovolená v Antalijské provincii může mít mnoho tváří. Záleží jen na vás, jakou si vyberete. Milovníci maximálně odpočinkové dovolené tu mají na výběr z nespočtu hotelů s all inclusive či ultra all inclusive službami, kde se o ně během pobytu postarají od jídla přes hlídání dětí až po bohatý program. Turecká riviéra je i skvělým místem pro poznávání bohaté historie země, turecké krajiny i života místních. Ještě jste v Turecku nebyli? Tak zapomeňte na předsudky, které zemi občas provázejí. Rozhodně to není jen země kebabu, povalování na pláži a hlasité turecké party hudby. Má svůj originální šarm orientu s vlivem západu a opravdu dechberoucí přírodu. 

Je lepší jet do Turecka s cestovkou do hotelu, nebo podle vlastního plánu s ubytováním u soukromého hostitele? Na to si musí odpovědět každý cestovatel sám. Možné je samozřejmě obojí. Rozhodně tu ale neplatí, že při soukromém cestování automaticky ušetříte. Pokud neseženete levné letenky, nečekejte oproti zájezdu výrazné úspory. Je také potřeba počítat s tím, že Turecko výrazně zasáhla inflace, která se promítá do cen potravin v obchodech i restauracích. Hotely tu ale v každém případě hrají prim, Antalya je přece jen oblastí turistického ruchu a tomu odpovídají i nabízené služby. My jsme strávili týden v oblasti Kemeru a Side. První nabízí unikátní pláže přímo u pohoří Taurus, druhá písečné pláže a pozůstatky antického města.

Od moře k nebi v Kemeru

Jestli chcete dovolenou s plným servisem letoviska, ovšem přesto v komornějším duchu poblíž moře i klidných hor, je Kemer v západní části Turecké riviéry ideální místo. My jsme vyzkoušeli ubytování v typicky rodinném hotelu Seven Seas Hotel Life i v luxusnějším Akra Kemer. Pohoří Taurus tu lemuje mořskou hladinu a výhled z okna hotelu nebo pláže tak díky tomu nabízí unikátní pohled na kontrast vody a pohoří. Oba hotely naprosto splňují to, čím jsou v Turecku pověstní – bohatý výběr jídla, pro zájemce bez ohledu na věk každodenní program, vlastní přístup k pláži a dostatečně velké zázemí pro aktivní i neaktivní odpočinek. V Seven Seas se mohou děti samy obsloužit ve vlastní jídelně, mají tu svou hernu, animační programy jsou samozřejmostí. Na děti se myslí v Turecku hodně, program pro ně mají i v hotelu Akra. Sem ale častěji jezdí spíš dospělí bez dětí. V hotelu si mohou lidé najít klidnou část, ale i rušnější u stage s každovečerní zábavou. „Máme tu pro každého něco, ale jsme spíš klidnější hotel, ideální, pokud chcete mít klid a s rodinou spíš relaxační dovolenou,“ říká manažerka hotelu.

Pokud nechcete jen odpočívat, máte v okolí Kemeru hned několik možností. Samozřejmě si můžete v Turecku půjčit auto a vydat se prozkoumávat oblast po vlastní ose. Je ale třeba počítat s tím, že doprava a řízení v tureckém stylu je dost dobrodružná jízda. Pokud jste v Turecku s cestovní kanceláří, delegáti mají o všech zajímavých místech přehled a v rámci fakultativních výletů vše potřebné zajistí a na místo vás dopraví. A co určitě stojí za to vidět? My se vydali do národního parku Bey Mountains (Beydaglari) lanovkou Olympos Teleferik na jeho nejvyšší horu Tahtali ve výšce přes dva tisíce tři sta metrů. Už samotná cesta nahoru je zážitek. Nahoře potom můžete relaxovat třeba s drinkem a obdivovat výhledy, milovníci adrenalinu tu mají možnost zkusit si lidský prak – atrakci, při které vás připoutané v provazové konstrukci vystřelí do oblak a zpět. Ale i jen pouhý pohled z hor na moře tu stojí za to, i když jeho kvalita samozřejmě vždy záleží na daném počasí.

Turecké Maledivy

Ani další dny jsme v Kemeru nechtěli zůstávat jen na hotelích. A tak jsme se vydali na o něco delší cestu, necelých sto kilometrů do historického města Demre a z něj plavbou lodí k místním ostrovům. Ostrov Suluada patří k těm nejmalebnějším, a to hlavně kvůli pláži, kvůli které se mu přezdívá Turecké Maledivy. My jsme s lodí přijeli jako první, takže jsme měli možnost si krásu tyrkysové pláže vychutnat bez davů lidí. Velmi brzy ale začaly přijíždět další lodě a za chvíli už na ostrově bylo plno. Ani tak mu to ale neubíralo na kráse. Při srovnání s podobnými plážemi, jako je třeba známá maltská Modrá laguna, tu byl počet lidí začátkem sezóny rozhodně nesrovnatelně menší. Ale úplný klid tu nečekejte, a pokud můžete, vyrazte co nejdřív ráno, abyste chytli jednu z prvních lodí. My jsme místo navštívili v rámci výletu s cestovní kanceláří Coral Travel, která je nováčkem na českém trhu poslední dva roky a v jejíž hotelové síti jsme také bydleli. Specializuje se právě na Turecko. V okolí ostrovů můžete z lodí vidět i další poklady jako pozůstatky skalních hrobek Myra. Pokud jde o samotný Kemer, je to menší turistické město, ve kterém spíš než památky najdete obchody a restaurace.

Side a Manavgat

To na druhé straně pobřeží si přijdou na své hlavně milovníci památek a antické historie. Opačným směrem od města Antalya, které je samo o sobě plné starověkých artefaktů a ukázkou symbiózy Evropy a Orientu, jsou letoviska u měst Side a Manavgat. Jestli se chystáte na dovolenou s dětmi, které chtějí raději stavět hrady z písku než skládat oblázky, je tato oblast ideální. Pobřeží lemují písčité pláže s průzračnou vodou. My jsme tu zvolili hotel Marvida Family Eco, který je doslova rájem pro děti a ukázkou, jak Turci péči o nejmenší umí. V areálu je několik dětských zón pro menší i starší děti, dětský samoobslužný bufet je i tady samozřejmostí, stejně jako hlídání nebo animační programy. Hotel je přitom rozdělen do sekcí tak, že vedle sebe mohou strávit dovolenou jak rodiny s dětmi, tak dospělí bez ratolestí. „Jsme klasický dětský hotel, ale postupně jsme areál rozšířili i pro další cílové skupiny, máme nový bar, je tu i dost programu pro dospělé, herní část pro teenagery,“ popisuje Olha Myroniuk, marketingová manažerka kanceláře hotelů Coral Group.

V dobré dojezdové vzdálenosti je jak město granátového jablka a antiky Side, tak Manavgat, okresní město provincie, kde žijí hlavně Turci, kteří v místních letoviscích pracují. Obě města můžete navštívit buď v rámci zájezdových výletů, ale velmi jednoduše i sami a bez nutnosti půjčovat si auto. Jezdí zde totiž takzvané dolmuše – mikrobusy korzující po hlavních trasách, které zastaví, kde budete chtít. Stačí jen jít ve správném směru. Za cestu zaplatíte okolo dvou eur.

Historie starobylého města Side sahá do sedmého století př. n. l., ve staré části tu lze vidět stopy po osidlování řeckými kmeny i Římany jako pozůstatky Apollónova chrámu či římského amfiteátru. Zbytek města je posetý uličkami sbíhajícími se k přístavu. Tady, stejně jako i v jiných částech Turecka se mísí řecký vliv, i když sami Turci nemají srovnávání s Řeckem rádi. V jednom ale mají podle naší zkušenosti rozhodně navrch – v celém okolí Side a prakticky ve všech letních destinacích, které jsme navštívili, je neskutečně čisto. Na zemi nenajdete odpadky, nejsou tu přeplněné koše.

Pokud chcete poznat trochu víc život běžných Turků a ruch většího města, vydejte se do Manavgatu. Tady určitě stojí na návštěvu místní turecký bazar, který se hned v několika ulicích města koná dvakrát do týdne. Nakupují tu turisté i místní. Velká část je sice věnována klasickému trhovému zboží plnému parfémů, padělků známých značek a suvenýrů, najdete tu ale i část s autentickým tržištěm s produkty od místních zemědělců. Tady pořídíte čerstvé ryby, ovoce, zeleninu, místní olivové oleje, koření, čaje či typický sirup z tuzemské hlavní plodiny – granátového jablka.

Manavgat také skrývá svůj přírodní poklad, stejnojmennou řeku pohádkově smaragdové barvy. K řece také často na pozdní snídani nebo oběd míří místní, turecké rodiny tu rády tráví víkendy. Místo je kontrastem pulsujícího města, je tu ticho a klid uprostřed malebné přírody.

Zhruba půl hodiny cesty z Manavgatu je další přírodní úkaz – přehrada Oymapinar a takzvaný Zelený kaňon. Plavba po něm je častým cílem nejrůznějších fakultativních výletů, takže se připravte na klasický turistický shon a lodě plné lidí a hudby. To ale rozhodně místu neubírá na kráse, uprostřed přírodních scenérií i hluk na lodi utichne nebo ho lodní DJ nahradí pomalejší hudbou, u které si můžete pohled na národní park užít naplno. Lodě dávají čas i na to, aby se lidé mohli ve smaragdové vodě vykoupat.

Země cukru, čaje a plných stolů

A co v Turecku ochutnat? Na kávu ve stylu v Česku nabízeného turka zapomeňte. Tady chutná úplně jinak. Jak je ale známo, Turci spíš než kávě holdují čaji. Jako přísun kofeinu tu jednoznačně dominuje. Ten pravý je ideální dát si v místních podnicích, hotely ho zpravidla nabízejí ve svých „a la carte“ restauracích, které bývají součástí řady hotelů. Najdete ho samozřejmě i v hotelových bufetech, jen to není ten připravovaný klasickým způsobem. Obecně můžete od turecké kuchyně čekat hlavně plné stoly, spoustu předkrmů, kterým se tu říká mezes, a hodně sladkého. Milovníci cukru si tu opravdu přijdou na své. Cukr má v Turecku dokonce svůj oficiální svátek. Kromě turecké verze baklavy je tu jednou z nejoriginálnějších cukrovinek turecký med, kterému se tu říká lokum a rozhodně nepřipomíná to, co pod názvem turecký med můžete znát z českých obchodů. Tady jsou to měkké kostky nebo válečky ochucené nejrůznějšími příchutěmi a ořechy. Specifická je tu také příprava masa, kebab se tu dělá mnoha způsoby, kuřecí, jehněčí či mleté hovězí se nejčastěji peče nebo griluje. V plné penzi hotelů ale nad klasickou tureckou kuchyní převažuje ta mezinárodní. Nabídka jídla je tu totiž v levnějších i dražších hotelích opravdu bezbřehá. Najdete tu prakticky všechny národní kuchyně od italské přes mexickou, mořské plody až po řízky. All inclusive či ultra all inclusive tu rozhodně dostojí svému názvu.

Samozřejmě takové stravování nemusí být pro každého a je fakt, že autentickou tureckou kuchyni najdete spíš mimo hotely. Je ale třeba počítat s tím, že Turecko hodně zdražilo. Vzrostly i ceny hotelů, turisté mimo hotelové areály musejí počítat ještě s výrazně vyššími cenami. Nejen za jídlo. Oproti tomu organizované zájezdy od cestovních kanceláří zdražily jen minimálně.

Samostatnou kapitolou je tu alkohol. Turecko jako většinově islámská země se k němu staví velmi rezervovaně. Neseženete ho v tolika obchodech jako v Česku, k prodeji je třeba licence a také si dost připlatíte. V turistických destinacích a hlavně v hotelích ale bývá víc dostupný než v místních podnicích.

Místní život

A může turista na Turecké riviéře plné letovisek vůbec potkat autentické Turky? Určitě ano. I když v posledních letech mladí Turci prchají do Evropy, ti, kteří zůstali, tady pracují právě v hotelích nebo jako průvodci. Práci tu totiž najdou hlavně v cestovním ruchu, druhým nejsilnějším odvětvím je zemědělství. A jací jsou? Neuvěřitelně pohostinní, vstřícní, na zahraniční turisty jsou zvyklí a také to podle toho vypadá. Je pravda, že k ženám cizinkám jsou Turci někdy až přehnaně galantní a rádi flirtují, personál starající se o turisty ale podle zkušeností naší dámské sestavy drží profesionální přístup.

I když je hlavním náboženstvím v Turecku islám, evropský vliv v této části země je, stejně jako třeba v Istanbulu znát. Na ulici potkáte jak Turkyně zahalené v šátcích, tak ty v minisukních. Mešity tu sice jsou, ale při svolávání na modlitbu do nich rozhodně nemíří davy a v některých hotelových restauracích se servíruje i vepřové.

Pokud jde o samotné turisty, Turecko je oblíbené pro zahraniční návštěvníky z různých zemí. Jezdí sem jak Češi, tak Němci nebo Poláci. Často je tu ale také slyšet ruština. Od doby, co Rusko napadlo Ukrajinu a Rusové do řady zemí nesmějí, zůstává Turecko jednou z mála letních destinací, kam mohou cestovat.

Pokud chcete poznat to, jak žijí Turci mimo letoviska, je ideálním místem například zmíněné město Manavgat, ale také Antalya, samotné centrum provincie, které určitě stojí za samostatný výlet. V hlavní sezóně ale musíte počítat s tím, že bude opravdu rušné a plné lidí. A po celé riviéře s velmi vysokými teplotami. Výhodou místního klimatu je, že můžete na dovolenou vyrazit i velmi brzy na začátku sezóny nebo naopak na jejím konci. Ta tu začíná už v květnu a trvá do poloviny října.

Pokud se do Turecka chystáte, nezapomeňte také na několik praktických věcí, které cesta do této euroasijské země obnáší. Turecko není členem Evropské unie, takže musíte mít cestovní pas. Neplatí zde ani evropské osvobození od poplatků za roaming, využívání mobilních dat od českých operátorů se nevyplatí. Dá se ale poměrně snadno během pobytu využívat virtuální SIM karta eSIM pro Turecko. Na mnoha místech berou karty, takže hotovost potřebujete minimálně, spíš pro smlouvání na trzích. Platit můžete jak v tureckých lirách, tak v eurech. Na turecké riviéře se jako ve většině turistických destinací bez problému domluvíte anglicky, ale jako v každé zemi i tady místní potěší, když je pozdravíte v jejich rodném jazyce – merhaba!

Zvažujete dovolenou v Turecku? S Coral Travel ji můžete vyzkoušet zde >>>