
Ke zrodu Kutné Hory by nedošlo bez objevení stříbrných ložisek. To se podařilo ke konci 10. století rodu Slavníkovců. Okolo stříbrného bohatství vznikaly malé hornické osady. Zvěsti o možnosti přijít ke stříbrnému jmění se rozkřikly dokonce za hranicemi země a do oblasti přišlo mnoho osadníků hlavně z přilehlých německy mluvících oblastí. S nimi na Kutnohorsko dorazily také pokrokovější technologie a společenské zvyklosti. Tato skupina obyvatel se brzy stala tou, která měla v hornických osadách hlavní slovo. Přelom pro Kutnou Horu nastal až na konci 13. století, kdy městu král Václav II. udělil hornický zákoník.
Lucemburkové pak městu darovali významná privilegia a výsady, díky kterým se Kutná Hora stala po Praze nejvýznamnějším centrem země. Do města se přesunula centrální mincovna a razil se zde pražský groš. Mincovna fungovala po další staletí až do roku 1727. V té době začalo postavení Kutné Hory jako významného hornického města uvadat.
Dnes je Kutná Hora zapsaná na seznamu památek UNESCO, a to nejen kvůli dechberoucímu pozdně gotickému chámu svaté Barbory, ale pro celé své historické centrum a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci.
Do Kutné Hory se dá pohodlně dostat z Prahy po dálnici D11. Z té se sjede na Kolín a jen pár kilometrů za ním následuje Kutná Hora.
Návštěva Kolína nebude o nic méně zajímavá. Toto královské město také bylo hornickým rozkvětem v Kutné Hoře ovlivněno. Kolín vznikl relokací starší osady. První písemné zmínky o městě pocházejí z druhé poloviny 13. století z dob krále Přemysla Otakara II., kdy už byl váženým královským městem. Stejně jako Kutné Hoře, i Kolínu udělili Václav II. a pak Lucemburkové mnohá privilegia. Z památek návštěvníky města uchvátí chrám svatého Bartoloměje, na jehož podobě mají podíl mistři stavitelé Petr Parléř a Josef Mocker.
Pozornost upoutá také pás městského opevnění, kamenná strážní věž Prachovna nebo rozsáhlé židovské ghetto. Není moc známo, že v Kolíně sídlila druhá nejpočetnější židovská komunita v českých zemích. Součástí židovské čtvrti je jedna z nejstarších synagog v Čechách. A nakonec, při prohlídce hřbitova se vám naskytne pohled na bohatě zdobený náhrobní kámen syna proslulého rabiho Löwa. Kolín je na cestě do Kutné Hory, po sjezdu z dálnice D11 to bude první větší město, které vám zkříží cestu.