nahoru

Romantika více než 100 let starého mostu vás ohromí. Poznejte středočeský Žampašský viadukt

Hana Vincourová 13. října 2020 • 16:20
Romantika více než 100 let starého mostu vás ohromí. Poznejte středočeský Žampašský viadukt
foto: Profimedia

Vlak zahouká a můžeme se vydat na cestu do kouzelnické školy Bradavice! Mysleli jste, že něco takového je pouze součástí fikce? Máte pravdu, ale čemu se můžete i v realitě trochu přiblížit, jsou kouzelné scenérie. Jednou takovou se můžete pokochat necelých třicet kilometrů jižně od Prahy. Středočeský železniční viadukt u obce Žampach jako by železničnímu mostu ze slavné filmové série z oka vypadl. 

Žampašský viadukt je nejvyšší kamenný železniční most v České republice – tyčí se až do výšky 41,5 metru. Chlubit se může i svou délkou, ta je necelých 110 metrů. Klene se nad údolím Kocour a protéká pod ním potok Studený. Konstrukce je postavená z hrubozrnné žuly a jednotlivé oblouky mostu jsou od sebe vzdálené 12 metrů. 

Most vznikl mezi lety 1898 a 1899. Do provozu byl uveden v roce 1900. Pracovali na něm zkušení dělníci, kteří se sjeli z celé Evropy. Velká část z nich byli Italové, kteří měli zkušenosti se stavbou podobných konstrukcí z Alp. Navzdory tomu, že v té době nebyla k dispozici žádná závratná mechanizace, dělníkům se podařilo postavit most velmi kvalitní. Svědčí o tom to, že i dnes přes něj denně projede asi třicet vlaků. Žula byla na stavbu dovážena z lomů v okolí blízké řeky Sázavy. 

Další zajímavostí vznosného mostu je fakt, že přes něj vede Posázavský pacifik – železniční trať, která byla od počátků minulého století populární mezi trampy. 

K Žampašskému viaduktu se snadno dostanete také autem. Z centra Prahy se dá k mostu dostat nejrychleji, když se vydáte z města po dálnici D1. Odbočíte na Jesenici a pak pokračujete směrem na Jílové u Prahy. Za Jílovým pojedete směrem na Týnec nad Sázavou, ale záhy zabočíte na menší komunikaci vedoucí do obce Studené. Silnice vede přímo pod viaduktem, takže jej určitě nepřehlédnete. V okolí mostu vede naučná stezka, na které se toho dozvíte spoustu o zdejší přírodě, trampské kultuře, vodáctví, řece Sázavě a samozřejmě celé posázavské trati. 

Hana Vincourová
Diskuse ke článku