Video placeholde
DEmonstrace proti pandemickému zákonu před poslaneckou sněmovnou
DEmonstrace proti pandemickému zákonu před poslaneckou sněmovnou
DEmonstrace proti pandemickému zákonu před poslaneckou sněmovnou
DEmonstrace proti pandemickému zákonu před poslaneckou sněmovnou
12
Fotogalerie

Jan Wintr: Nemáme na výběr z mnoha dobrých řešení. S ústavním právníkem o pandemickém zákoně

Pandemický zákon projedná sněmovna na mimořádné schůzi 1. února. Původní plán, že jej poslanci zařadí na program stávající schůze a ve stavu legislativní nouze bezodkladně projednají, padl. Důvodem je veto SPD. Poslanci teď mají týden na to, aby se s touto zásadní normou, podle které se má v následujících měsících řídit chod státu, aspoň seznámili.

Pomoct jim může i materiál, který jim do mailových schránek poslaly tisíce lidí znepokojených tím, jaké změny nový pandemický zákon přináší. Materiál zpracovali právníci ze sdružení Pro Libertate a důvodů, které by poslanci měli promyslet, než pro něj zvednou ruku, je v něm dost.

Přitom jakkoliv vláda tvrdí opak, Česko už žádný nový pandemický zákon nutně nepotřebuje. Platnost toho dosavadního skončí 28. února. Šlo o mimořádnou zákonnou normu, která řešila mimořádnou situaci. Právě proto byla její platnost časově omezena.

V současné chvíli má epidemie covid-19 úplně jiný charakter, než tomu bylo před rokem. Místo zmírnění paradoxně připravuje vláda zákon mnohem přísnější, a navíc zcela zbytečně balancuje na hraně ústavnosti. "Pokud by pandemický zákon byl přijat, je to zralé na ústavní žalobu," říká advokátka Vladana Vališová. Politici se snaží veřejnost přesvědčit, že pandemický zákon je ta lepší možnost, protože alternativou je jen nouzový stav. Ten je ale naopak spíš jen pojistkou, pokud by se v nejbližších týdnech situace zhoršila.

Ukončením stavu pandemické pohotovosti vláda nic neriskuje, neboť může kdykoliv při zhoršení situace požádat sněmovnu o nouzový režim. S většinou, kterou ve sněmovně disponuje, s tím nebude mít problém. V tuto chvíli by ale vláda měla uvažovat o návratu ke standardnímu režimu. I v něm má stát možnosti, jak řídit epidemii. Umožňuje mu to zákon o ochraně veřejného zdraví. A Česko by se tak mohlo stát zase normální zemí. Téma pandemického zákona rozebírala Angelika Bazalová podrobně s ústavním právníkem a členem Legislativní rady vlády  Janem Wintrem v podcastu Reflexu A plus X.