nahoru
Premium Analýza

Raději smutná v mercedesu než veselá v autobusu. Kde se vzal fenomén úspěšných multiotců?

PAVEL VONDRÁČEK 26. listopadu 2022 • 18:00
Lidé jako Elon Musk narušují nepsanou dohodu, vnášejí zmatek a narušují rovnostářskou atmosféru. Jejich ženy nejsou přitom ani    tak zlatokopkami, jako spíše velmi emancipované a sebevědomé ženy, které díky nim získaly prostředky a čas nejen pro své děti, ale také pro sebe.
Lidé jako Elon Musk narušují nepsanou dohodu, vnášejí zmatek a narušují rovnostářskou atmosféru. Jejich ženy nejsou přitom ani tak zlatokopkami, jako spíše velmi emancipované a sebevědomé ženy, které díky nim získaly prostředky a čas nejen pro své děti, ale také pro sebe.
• foto: 
ČTK / AP / Mark Lennihan

Uprostřed léta se předseda slovenského parlamentu Boris Kollár stal podvanácté otcem. Tento superotec ale nemá doma supermatku. Kollár má děti s celkem deseti ženami a určitě ještě nekončí ve své činnosti, která vyrovnává současný trend mezi skupinkami žen trpících klimatickým žalem – antinatalismus. Multiotcem je například i nejbohatší člověk planety Elon Musk, jenž jich měl deset. Otázkou ale je, co tyto lidi k podobnému jednání vede.

„Hlasovala som za Borisa. Vie sa na rozdiel od teba postarať o deti aj o seba!“ říkala klidným hlasem svému muži drobná energická žena, která seděla za stolem volební komise ve slovenské obci Príkra. Muž se opíral o futro dveří, v ruce držel láhev pálenky a zíral na televizi, jež jako oltář s věčným světlem zářila nad plastovou volební urnou. Byl večer 29. února 2020 a na Slovensku skončily parlamentní volby. Strana SME RODINA Borise Kollára získala 8,24 % hlasů, ale v Príkré, nejmenší slovenské obci s pouhými dvanácti obyvateli, získal Boris procent téměř sedm­náct. Úspěch nepatrně snižuje fakt, že se jedná o pouhé dva hlasy, ale i tak dobyl srdce poloviny žen v této vesničce, schoulené v karpatském údolí u hranic s Polskem.

Když jsme se s fotografem po uzavření volební místnosti vydali přes kopec do obce Miková, odkud pocházeli rodiče legendárního Andyho Warhola, ve sněhové vánici nám jako majáky sloužily dřevěné i kamenné řeckokatolické kříže, jimiž je tato část Karpat hustě osázena. Ve vesnicích chudého, ale nábožensky konzervativního, hodnotově tradičního a vztahově prudérního okresu Svidník by laik očekával, že venkovští voliči odmítnou politika s nepokrytě polygamním chováním, tak zdánlivě neslučitelným se životním stylem zdejších řeckokatolických a pravoslavných křesťanů. To je ale omyl.

Agentura Focus, která se už v roce 2016 zabývala vnitřní strukturou voličstva strany Borise Kol­lára, potvrdila převahu žen nad muži (až 64 procent) a zjistila, že více než polovinu voličů tvoří středoškoláci s maturitou, čtvrtina má vzdělání vysokoškolské, a upozornila, že strana ovládla kategorii „jiné“ (rodičovská, v domácnosti). Za úspěchem strany stojí podle agentury především osobní pověst Kollára jako starostlivého otce, a proto základ jeho elektorátu tvoří ženy na mateřské. Jeho polygamii na Slovensku nikdo moc neřeší, naopak u žen, i těch konzervativních, vyvolává sympatie.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.