nahoru
Premium Analýza

Zimní ruská ruleta: Podnikatelé letos čekají peklo, jen ještě nevědí, jak velké bude

Jiří Štefek, inb 3. listopadu 2022 • 12:50
Dovolená na českých horách bude letos zcela jistě dražší. Odradí to část turistů?
Dovolená na českých horách bude letos zcela jistě dražší. Odradí to část turistů?
• foto: 
ČTK / Taneček David

Letošní zimní sezóna bude pro tuzemské vlekaře a hoteliéry v horských střediscích velikým testem odvahy, obchodního talentu, ale i schopností improvizace. Kvůli růstu cen energií a plynu se ve vzduchu vznáší reálná jistota citelného zdražení skipasů, ubytování a dalších služeb.

Růst cen samozřejmě není jen domácí specialita, k podobným opatřením budou muset přistoupit i v Čechy oblíbených alpských destinacích.

Zkusme si na samotný úvod položit jednu provokativní otázku: Dokážete si představit, že by během letošní zimy zůstaly v mnoha, či alespoň některých tuzemských horských střediscích opět vypnuté vleky a lanovky a zavřené hotely? Slovo „opět“ jsem použil schválně, protože to není zas až tak dávno, kdy Češi podobnou zkušenost zažili. Předloňskou zimní sezónu totiž bylo na horách mrtvo kvůli pandemii covidu a lockdownu podstatné části tuzemské ekonomiky.

Nyní se tu však rýsuje hrozba, že obdobný scénář se bude opakovat znovu. Jen s tím rozdílem, že to nebude kvůli covidu (ale vlastně kdo ví, jestli za pár týdnů tento čínský virus znovu neudeří a neodstartuje u nás i v zahraničí další vlnu epidemie), ale kvůli drahým energiím či nutnosti šetřit plynem.

„Čekáme peklo!“

Tento smrtící koktejl může způsobit, že se kalkulace cen ubytování a skipasů vyšplhají do takové výše, že si je drtivá většina našinců nebude moci dovolit a nebudou je akceptovat ani hosté ze zahraničí.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.