nahoru
Premium Analýza

Orbánův poker s Babišem: Proč si maďarský premiér Viktor Orbán vybral za spojence i předsedu české vlády?

Oliver Adámek 6. října 2021 • 15:00
Orbánův poker s Babišem: Proč si maďarský premiér Viktor Orbán vybral za spojence i předsedu české vlády?
foto: Profimedia.cz

Není moc frází, jež by Andrej Babiš opakoval častěji než „můj přítel Viktor Orbán“. Asi ví proč – maďarský premiér je podle průzkumů v Česku populární a Babiš si ho pozval i na závěrečnou kampaňovou akci do Ústí nad Labem. Tam Orbán poněkud kuriózně po Babišově boku vyprávěl o svém boji proti komunismu. Co vede ve skutečnosti Orbánovu zahraniční politiku a proč se z nich stali na evropské půdě spojenci?

O příteli Orbánovi mluví Babiš nejčastěji v souvislosti s migrací a do omrzení opakovanou historkou o tom, jak „s Orbánem v Bruselu ve čtyři ráno zastavil migrantské kvóty“. Viktor Orbán je ale dnes už univerzálně použitelný symbol pro kteroukoli ideologickou stranu. Euroskeptici a konzervativci se k němu hlásí, pro liberály je zas odstrašující příklad moderního autoritáře a jako novinku teď Piráti varují před jeho názorem na Benešovy dekrety. Český premiér na něm v poslední době vyzdvihuje kromě migrační politiky i finanční podporu rodin. Zkrátka každý může pomocí názoru na Orbána vyjádřit, na jaké straně barikády stojí. Jak už to bývá, každá z těchto nálepek je jen úzký výsek reality.

Až za několik týdnů či měsíců odejde Angela Merkelová z čela Německa, stane se Orbán nejdéle vládnoucím vrcholovým politikem Evropské unie. Zároveň už téměř dvacet let nedostal v parlamentních volbách pod 40 procent hlasů a třeba v Česku je dle průzkumů třetí nejpopulárnější politická osobnost ze světa. Kladně jej hodnotilo v dotazníku agentury STEM 48 procent lidí. A co taky stojí za pozornost – jen 22 procent dotazovaných uvedlo, že maďarského premiéra nezná. U jiných politiků je to daleko vyšší číslo. Z pohledu šéfa hnutí ANO je tedy sázka na jeho podporu před volbami celkem logický tah, nemluvě o tom, že Babišovy firmy dostávají i v Maďarsku mastné dotace. Co ale do partnerství s předsedou české vlády přivedlo Orbána?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.