nahoru

Divoká jízda skandinávských studentů v Praze: Zničené hotely, litry alkoholu a zbraně

ČTK, ref12. února 2015 • 17:24
Skandinávští studenti vyrazili do Prahy oslavit jarní prázdniny
Skandinávští studenti vyrazili do Prahy oslavit jarní prázdniny
• foto: 
Blesk - Petr Novotný

Policisté v uplynulých dvou dnech byli přivolání do třech pražských hotelů, kde skandinávští studenti, kteří v metropoli tráví prázdniny, údajně zničili vybavení. Ani v jednom případě ale trestní oznámení nepadlo, protože škodu studenti zaplatili z kaucí, které skládají po příjezdu do hotelu. V rukou cizinecké policie ale skončil mladík, který přijel do Prahy na cestovní pas svého bratra. Dnes to řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan. Na výtržnosti studentů upozornil Český rozhlas - Radiožurnál

Kvůli ničení hotelového vybavení policisté vyjeli do Prahy 1, 2 a 8. "Studenti se poměrně hlučně a svérázně bavili, přičemž například nastříkali pepřový sprej do klimatizace, v jednom případě mělo dojít i k poškození dveří, zárubní," uvedl Hulan. Protože ale byla veškerá škoda uhrazena, nikdo z hoteliérů nepodal žádné trestní oznámení.

V hotelu v Praze 2 ve středu večer policisté pověřovali policisté i podezření, že jsou studenti ozbrojeni. Podle mluvčího se to ale neprokázalo. "Ukázalo se, že jsou to airsoftové 'hračky'," doplnil Hulan. Při prošetřování události ale policisté přišli na to, že jeden mladík přicestoval z Dánska na cizí pas. Policistům to prý odůvodnil tím, že si nechtěl nechat ujít zábavu s kamarády v Česku, ale neměl potřebný cestovní doklad, proto použit pas svého bratra, který je v současné době ve vězení v Dánsku. "Případ byl předán cizinecké policie pro porušení pobytového zákona a ve správním řízení mu hrozí až dvouletý zákaz pobytu v ČR," doplnil mluvčí.

Do Prahy by mělo v těchto týdnech ve třech vlnách dorazit 3000 studentů z Dánska, Švédska a Norska. Loni přijelo až 10.000 Dánů a Švédů. Potíže způsobili například v hotelu City Centre, kde měli švédští studenti pronajatý pokoj. Požár, který způsobil nedopalek cigarety, tehdy napáchal škodu za milion korun. Výtržnosti studentů ze severu Evropy v podobě ničení hotelového vybavení řešili policisté i před dvěma lety, kdy přijeli do Prahy poprvé. Po těchto zkušenostech si pražští policisté pozvali kolegy z Dánska, kteří mají na starost vyjednávání s krajany. Loni přijeli čtyři dánští policisté, letos tři.

Podle Českého rozhlasu je dánští studenti velmi rádi vidí. "Je to, jako když jste mimo Česko a potkáte Čecha, bude to jako byste byli přátelé. Oni to vůči nám cítí podobě," řekla rozhlasu dánská policistka Katja.

ČTK, ref


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
22,270
29,320
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější