nahoru

Nové příměří na východě Ukrajiny má platit od neděle, tvrdí Putin

ČTK, Tereza Stonišová12. února 2015 • 10:01
Vladimir Putin, Angela Merkel, Francois Hollande a Petro Poroshenko
Vladimir Putin, Angela Merkel, Francois Hollande a Petro Poroshenko
• foto: 
EPA

Nové příměří na východě Ukrajiny mezi vládními silami a proruskými separatisty by mělo platit od 00:00 hodin 15. února. Prohlásil to dnes v Minsku před novináři ruský prezident Vladimir Putin po mnohahodinovém jednání se svými partnery z Ukrajiny, Německa a Francie.

"Dohodli jsme se o hlavních otázkách," řekl Putin po téměř 16 hodinách vyjednávání. Kromě příměří se prý podařilo dohodnout se na demarkační linii mezi znepřátelenými stranami a na stažení těžkých zbraní.

Šéf Kremlu oznámil, že z minského summitu vzešly dva podepsané dokumenty: jednak prohlášení čtyř státníků, jednak dokument tzv. kontaktní skupiny o komplexu opatření, aby se minská mírová dohoda z loňského září uplatnila v praxi.

Tento dokument podle agentury TASS podepsali i vůdci proruských separatistů.

Ukrajina by podle Putina také měla podniknout ústavní reformu, která zakotví práva obyvatel Donbasu. Putin vybídl znepřátelené strany ke zdrženlivosti, k ukončení krveprolití a k zahájení politického dialogu.

Mezitím obě strany hlásí další padlé vojáky a zabité civilisty v pokračujících bojích na východě Ukrajiny. Konflikt si od dubna vyžádal již více než 5300 mrtvých.

Minský summit začal ve středu v 18:30 SEČ a prakticky bez přestávky trval zhruba 16 hodin. Na rozdíl od ruského prezidenta ostatní účastníci schůzky - Angela Merkelová, François Hollande a Petro Porošenko - minský Palác nezávislosti opustili, aniž by uspořádali tiskové konference. Hollande podle agentury Reuters poznamenal, že je třeba ještě mnohé učinit.

ČTK, Tereza Stonišová


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,390
20,670
28,960
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře