nahoru

Další slovenské referendum zkrachovalo, přišla jen pětina voličů

ČTK, ref8. února 2015 • 10:30
Další slovenské referendum zkrachovalo, přišla jen pětina voličů
Další slovenské referendum zkrachovalo, přišla jen pětina voličů
• foto: 
ČTK

Účast ve slovenském referendu o ochraně tradiční rodiny byla podle očekávání hluboko pod hranicí padesát procent potřebnou pro jeho platnost. Podle údajů statistického úřadu se referenda zúčastnilo 21,4 procenta z více než 4,4 milionu oprávněných voličů. Ze zúčastněných se většina vyslovila proti adopcím dětí homosexuály.


Pro zákaz adopcí hlasovalo 94,5 procenta zúčastněných. Součástí referenda byly ještě dvě další otázky týkající se ochrany tradiční rodiny. Proto, aby se manželstvím nemohlo označovat žádné jiné soužití osob kromě svazku muže a ženy hlasovalo 92,4 procenta účastníků. S tím, aby školy nemohly vyžadovat účast žáků na vyučování v oblasti sexuální výchovy nebo eutanazie souhlasilo 90,3 procenta zúčastněných.

Na pětimilionovém Slovensku, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi (i když do kostelů chodí jen menšina z nich), referendu předcházela vyhrocená kampaň. Kritici referendových otázek vybídli Slováky, aby se plebiscitu nezúčastnili a přispěli tak k jeho neplatnosti. Až na jednu výjimku, kterou bylo referendum o vstupu země do Evropské unie, všechna dosavadní lidová hlasování na Slovensku kvůli nízké účasti ztroskotala.

Sdružení hájící práva lidí jiné než heterosexuální orientace sobotní referendum kritizovala. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International zase tvrdila, že plebiscit by mohl vést k porušení mezinárodních norem v oblasti lidských práv. Původně čtyři navrhované referendové otázky posuzoval slovenský ústavní soud, který za neústavní označil jen otázku týkající se přiznání zvláštní ochrany, práv a povinností pouze manželskému svazku a nikoli jiné formě soužití osob.

Slovensko na rozdíl od jiných zemí, jako například České republiky, dosud nezavedlo ani registrovaná partnerství osob stejného pohlaví. Slovenské zákony v současnosti upřednostňují osvojení dítěte manželi a jen výjimečně mohou úřady povolit adopci jednotlivci. Poslanci vládních sociálních demokratů premiéra Roberta Fica spolu s části opozice loni zase prosadili do slovenské ústavy ustanovení, že manželstvím je svazek mezi mužem a ženou.

ČTK, ref


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
22,000
29,360
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější