nahoru

Vávrův digitální vývar

JAN POTŮČEK7. listopadu 2005 • 11:33

Dvacet milionů korun vyinkasovalo občanské sdružení Hermés na to, aby v České republice propagovalo digitalizaci televizního vysílání. Deset milionů dostalo od Evropského sociálního fondu a dalších deset ze státního rozpočtu. Sdružení vede bývalý šéfredaktor zpravodajství televize Nova Jan Vávra. Potud suchá fakta z jedné tiskové konference.


A teď čeho se za těch dvacet milionů korun dočkáme: internetových stránek s informačními zdroji ze zahraničí; přednášek a workshopů pro manažery; průzkumu, o jaké služby v rámci digitálního vysílání mají Češi zájem a které typy digitálních set-top-boxů by si koupili; propagace digitálního vysílání u široké veřejnosti. Kromě Jana Vávry se pod tenhle projekt podepsal například Petr Sak či Zbyněk Zbořil.
Nechci ten projekt rovnou shazovat ze stolu, ale už na tiskové konferenci minulý čtvrtek v kavárně pražského Divadla Radka Brzobohatého mě napadlo, koho že to chce sdružení Hermés vzdělávat? Manažery televizních společností? Ty manažery, kteří o digitalizaci vědí prakticky vše a jenom čekají, kdy se proboha stát rozhoupe a spustí ho v praxi? A co chce Hermés provozovat na těch svých internetových stránkách? Vždyť digitálnímu vysílání se dopodrobna věnuje hned několik českých webů.
Jediné, co mi z celého projektu připadá zajímavé, je chystaná studie o tom, co Češi očekávají od digitální televize a jaké typy set-top-boxů si chtějí nakoupit. Jenže bude mít taková studie význam, když valná většina Čechů nemá o digitalizaci ani páru? Což takhle nejprve nastartovat veřejnou diskusi a teprve potom se ptát? Jenže dá se taková veřejná diskuse nastartovat přes jednu internetovou stránku? Digitalizace se dotkne všech, nejen těch vyvolených, kteří mají připojení na internet.
Zatím mi z toho spíš vychází, že si někdo moc dobře spočítal, na čem by se dala namastit kapsa. Evropské fondy jsou takřka bezedné a kdo v tom umí šlapat, může si vydělat na slušné živobytí. Zaráží mě jenom poměrně vysoká částka ze státního rozpočtu. Kterépak ministerstvo přihodilo sdružení Hermés deset milionů korun? A pod jakým příslibem? Bylo by dobré tuhle aktivitu sledovat, protože pokud za dva roky výrazně nevzroste informovanost lidí o digitální televizi, vyletí oněch dvacet milionů korun oknem. Ostatně, nebylo by to poprvé, co se „neziskový“ sektor na něčem pěkně nabalí.

JAN POTŮČEK


Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější