nahoru

Nepřijatelná měkkost

Jiří X. Doležal20. října 2008 • 15:05
Nepřijatelná měkkost

V sobotu neonacisté uspořádali meeting v Litvínově – sešli se tam členové neonacistického Národního odporu, sympatizanti Dělnické strany a příslušníci skupinek takzvaných Autonomních nacionalistů. Meeting nebyl jen veřejným vystoupením – náckové se pokusili dostat do sídliště Janov, obydleného především Romy, a jejich cílem bylo na Romy fyzicky zaútočit.


Postup policie proti neonacistům byl zcela nepřijatelný. Především – hned na začátku akce zaútočili náckové na policisty dlažebními kostkami. Jedna na policii vržená dlažební kostka rovná se jeden trestný čin. V momentě, kdy začaly kostky létat, bylo nasnadě jediné řešení – celou skupinu neonacistů izolovat, pozatýkat, perlustrovat, obvinit, odstíhat a zavřít. Shovívavost k extremistům, kteří útočí na policii, je nepřijatelná.
Přesto k takovému řešení nedošlo, policisté nechali nácky řádit, ti se nakonec rozdělili do skupin a skutečně pronikli až do Janova, kde se opět pokoušeli zaútočit na shromážděné Romy. I v tomto momentě měla policie všechny útočníky pozatýkat a pozavírat. Nestalo se.
V pondělí pak média přinesla další zprávy o výsledku akce – nácek, který vážně zranil dlažební kostkou policistu v obličeji, je sice stíhán, ale na svobodě. Stejně tak jsou na svobodě stíháni dva další náckové, jeden za útok proti člence antikonfliktního týmu, jeden kvůli výtržnictví. Přitom v řadě automobilů přibyvších nácků se našly zbraně.
Je tristní, že je policie shovívavá k násilníkům, kteří dokonce zmrzačili jednoho z policistů. A ještě smutnější je, že k tvrdosti proti náckům, kteří mrzačí policisty, musí vyzývat novinář a policie se svých lidí neumí pořádně zastat sama.
Všichni náckové, kteří se v sobotu v Litvínově dopustili jakéhokoliv násilí, by totiž měli už od sobotního odpoledne bručet na vazbě.
Podívejte se na fotografie ze zásahu od Tomáše Zahradníka.Kurzy měn
25,630
21,770
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější