Mějme rádi Paroubka | Reflex.cz
reklama
nahoru

Mějme rádi Paroubka

Petr Holec8. února 2010 • 14:52
Paroubek, Zubová a volby: Konspirační teorie
Paroubek, Zubová a volby: Konspirační teorie
• foto: 

V blogu na Aktuálně.cz se politolog Jiří Pehe pustil do obhajoby neobhajitelného – Jiřího Paroubka a jeho politiky. Mimo podle něj není Paroubek, ale média. Pehe na to nejde úplně hloupě, aspoň na začátku.

reklama

Abychom si nemysleli, že se zbláznil, když hájí Paroubkův vekslácký politický styl a zhoubný program nonstop utrácení v době nonstop krize, nadnese i on kritiku expremiéra: například za svržení vlády během našeho předsednictví EU, za „oportunistické přitakávání“ prezidentovi během jeho křížové výpravy proti Lisabonské smlouvě či za „zbytečně agresivní politický styl“.

Díky. Bohužel jde o kritiku toho nejneškodnějšího z Paroubkova karcinogenního arsenálu: svržení vlády oplakala především svržená vláda, EU i Česko dál existují i navzdory pšoukům jistého menšího Francouze jménem Nicolas Sarkozy; stejně tak i Lisabonská smlouva, ta ovšem s malým český dodatkem, jemuž v EU rozumí jediný Čech. Nejde však zdaleka o jediný dodatek ve smlouvách EU, jemuž rozumí jediný člověk. EU na nich stojí.

A zbytečně agresivní politický styl? Koho ještě zajímá, dávno jsme si na něj zvykli: ostatně občasná vražda na křtu expremiérovy knihy je kromě jeho růžových svetrů a džín naší poslední zábavou, jež nám jinak nudná politika ještě dopřává.

Svým způsobem bychom měli být Paroubkovi vděčni: nikdo jiný nemá takovou odvahu. Třeba exministr obrany Antonín Baudyš onehdy střílel jen do trupu letadla, v němž letěl. Jistě originální, všichni ale přežili.

„Paroubek je docela normálním politikem,“ píše Pehe. To je docela relativní tvrzení, záleží na definici politiky. Zredukujeme-li ji na chorobnou touhu po moci a bezostyšný nákup voličů za peníze voličů jiných stran, jichž navíc každým dnem ubývá, pak je předseda ČSSD ne docela, ale zcela normálním politikem.

Budeme-li ale chtít být aspoň na okamžik naivní a věřit, že politik má přinejmenším předstírat, že má politický program pro celou zemi a nejen pro třicet procent svých voličů, čímž nemyslím pro zbylých sedmdesát procent vyšší daně, pot a slzy, pak je Paroubek nenormálním politikem. A velmi nebezpečným.

„U nás se i dvacet let po pádu komunismu vede jakýsi podivný třídní boj, před každými volbami se mobilizuje,“ píše dále Pehe. Ano, třídní boj a mobilizace. Pehe se evidentně nezúčastnil jediného Paroubkova předvolebního mítinku. Neví proto, jak hnusně vypadá třídní boj dvacet let po pádu komunismu: ideologické tažení a pěstování nenávisti vůči těm, kteří Paroubkovým voličům dávají práci, případně vydělávají na jejich sociální dávky a důchody.

Už pět let buduje předseda ČSSD ve svých mnohdy frustrovaných voličích naivní iluzi socialismu v éře kapitalismu; je to právě on, kdo po Listopadu vrátil třídní boj na náměstí a kvůli komu se ho hned tak nezbavíme. To on zbavil české volby atributu souboje pravice s levicí, na který se Pehe odkazuje: místo toho rozdělil zemi na my a oni.

„Část českých médií už bohužel ztratila ve vztahu k předsedovi ČSSD jakoukoli soudnost,“ myslí si Pehe. Ne. Ztratil ji on.Klíčová slova: jiří pehereklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama