nahoru

Jan Hřebejk: Klaus pro mne není žádný de Gaulle

Jan Hřebejk 7. února 2002 • 15:06

Bohumile Pečinko, vzrůstající pocit, že oba žijeme na nějaké odlišné planetě, vystřídala s Vaším posledním článkem "PETICE A PROTIPETICE" jistota.

Takže - co nejotevřeněji: Označovat za levicové intelektuály mimo jiné Václava Bělohradského, Ladislava Smoljaka nebo Ludvíka Vaculíka je nesmysl a Vy to víte. Naopak ne nepodstatná část signatářů tří otázek Václavu Klausovi byla a je sympatizanty pravice a nezřídka jde o někdejší voliče ODS, nežli se tato strana změnila ve stále militantnější sektu machiavellistů a technokratů. Když nás neváháte přirovnat k "ocumlávačům oprátek" v souvislosti s kauzou pana Železného, dostáváte se na mentální úroveň pana producenta Kratochvíla, jehož text z téže strany Reflexu vzbuzuje pochybnost, zdali nejde o hysteriónské povykování nějakého obecního Franty Lampy spíše nežli o text majitele úspěšného divadla. Vezměte v potaz, že jsou ještě tací, co rozlišují mezi lyžemi a hospodou, panem Železným a Miladou Horákovou a je jim milejší televizní stávka nežli televizní cenzura. Signatáři dotazů si neosobují žádná zvláštní privilegia, natožpak politickou moc, jak svým čtenářům tvrdíte. Projevy otevřené nenávisti, panského peskování a vůbec jakési podrážděné zapšklosti, s nimiž se nejen já nyní setkávám, považuji za smutný důsledek fanatizování lidí, na němž se nestydíte podílet. Brzděte, prosím, už s těmi novácko-ódéesáckými mobilisacemi, atentáty, útoky a štvanicemi. Vždyť je to jako v Ruďasu! Nikdo z podepsaných samozřejmě neohrožuje svobodu žádného občana, natožpak Klause či Železného. Važte slova, mluvíte-li o lidech, kteří navzdory urážkám pana Kratochvíla stojí v čele charitativních organizací, kulturních festivalů, významných divadelních souborů a jejichž práce byla mnohokrát oceněna doma i v zahraničí. Žádný film, kniha nebo přednáška nikoho ze signatářů neotrávily ovzduší v této zemi a její mezinárodní renomé tak jako soukromý spor Železného s Lauderem či zástup postkomunistických kapitalistů, jejichž olbřímí čórky zůstaly a zůstávají pod rozlišovacími schopnostmi jindy tak přecitlivělého Klause. V každé normální zemi by se lidé podepsaní pod otázkami Václavu Klausovi těšili respektu, zde nás Klaus, Železný či Kratochvíl s naprostou neomaleností označí za veřejné škůdce. Jsme snad i podle Vás nějaká obskurní skupinka desperátů, kteří ve své megalomanii plánují po nocích státní převrat?
Jestliže v první půli devadesátých let jsme mohli Václava Klause i Vladimíra Železného pro jejich pracovitost a značné organizační schopnosti vnímat jako pozitivní činitele českého veřejného života, nyní je situace jiná. Dnes ani jeden neváhá své názorové oponenty předhodit rozdrážděnému davu. Tak se tu plive hlava nehlava za potlesku ovcí na elitáře Bělohradského, levičáka Koháka, pseudoumělce Menzela, antichartistu Svěráka, nepraktické disidenty typu Šiklové, cizáka Zielence, intelektuála Vaculíka. A takovou jakoby logickou notou a vemlouvavou intonací se pak dráždí ty nejodpornější lidské pudy, vypouštějí kouřové clony odvádějící pozornost od vlastního másla na hlavě a týmy se sestavují z druhořadé družiny nejvěrnějších. Ano, je to svobodná volba, rozhodne-li se někdo ládovat svoje kanóny duševním potenciálem Svory, Bobošíkové, autorů "Olova" či "SUPER-žurnalistů". Zdá se to sice účinné, ale já tomu odmítám tleskat. Klaus pro mne zkrátka není žádný de Gaulle, protože o jeho statečnosti v boji s předchozím režimem jsem se prozatím nikde nedoslechl.
Já osobně prostě Václava Klause již nepovažuji za pravicového, tedy konzervativního politika jen pro jeho slovní proklamace, anglický look a důstojné nastrojení.
Víte, já například nemohu protlačit svoji ženu do desítky dozorčích rad státních podniků, stát se profesorem, aniž bych učil po dobu pěti let, jak zákon výslovně nařizuje, jako Václav Klaus. Já nemohu masírovat každou sobotu lidi smrští polopravd, zlovolných denunciací a odměn věrným, jako to dělá Železný. Štvanici rozpoutala Nova například na mého kolegu Filipa Renče, obviněného psychiatricky diagnostikovanou lhářkou ze znásilnění. To byla štvanice, pane Železný! O zjevné manipulaci politického zpravodajství nemluvě. Já si nenakupuji vlastní obrazy za erární statisíce pro instituci, kterou v důsledku opoziční smlouvy řídím, jako pan Knížák, jenž toto své tvrzení ani nevyvrací, zato šmahem obviní moji rodinu z komunismu, což v souvislosti s vězněním mého otce v padesátých letech opravdu potěší. Já se nekamarádím s vykřičenými bankrotáři, nevypouštím kachny na rybník CNN jako Zeman, při silniční kontrole nemávám poslaneckou legitimací jako senátor a ministr Kavan ani netočím příšerné, narcistní klipy, které pak z pozice místopředsedy mediální rady vnucuji všem televizím jako pan Štěpánek.
Já vidím samozřejmě dobré lidi ve všech politických stranách, možná s výjimkou komunistů. Politiky, až na výjimky, nepovažuji za zloděje či darebáky. A také umělce a vysokoškolské profesory odmítám považovat za mocichtivé destruktory demokracie v tomto státě jenom proto, že se ptají. Samozřejmě že žijeme ve svobodné a demokratické zemi, poslední dobou mám jen pocit, že nikoli díky Klausovi či Železnému, ale jaksi jim navzdory. Ano, já vedu tuto polemiku z pozice názorového protivníka, nikoliv však z neuspokojených politických ambicí. Jestliže oba muži mají své sympatizanty v řadách umělců (Mládek, Janžurová, Kodet, Jirásková, Lucie Bílá a jistě i dalších), dovolte jiným říci, že to cítí právě opačně. Někdo z podepsaných volí ODS. Já budu volit KDU-ČSL, někdo jiný ČSSD. Jsou snad naše filmy, knihy nebo články o to hloupější, náš hlas ohrožuje svobodu druhých? Nebo si opravdu myslíte, že tu jde o nějakou mocenskou hru či post nebo kšeft v ČT, čtyřkoalici, na Hradě?
Václav Klaus mi řekl na MFF v Karlových Varech: Nedémonizujte nás. Nemohu se ubránit pocitu, že naopak Klaus démonizuje v posledních letech své oponenty a jeho nedémonizujte nás znamená ve skutečnosti zbožňujte nás anebo buďte zticha.

Milý Bohumile, ačkoli se jmenujete podobně jako Ferdinand Peroutka, podobnými služebnickými mantrami jako naposledy by se z Vás nakonec mohl stát vševědoucí pan Jambor a to by byla škoda. Ať Vám starší kolegové řeknou, o koho se jednalo. To bylo v dobách, kdy měli politikové i novináři dokonalý klid na práci.

Jan Hřebejk


Kurzy měn
25,300
20,500
28,620
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře