nahoru

Za věrnost vízová povinnost

LUBOŠ PALATA 11. února 2004 • 15:35

"Polsko je nejvěrnější přítel Spojených států v Evropě," prohlásil po dobytí Bagdádu americký prezident George W. Bush. Ale i tak věrný přítel musí stát frontu na americké vízum. Němci, Francouzi, ale i Slovinci nemusí. "Jak je to možné?" ptají se Poláci.

Prezident Aleksander Kwaśniewski vyrazil do Spojených států, aby tento stav změnil. "Bylo by velkým rozčarováním, kdyby se v otázce víz nepodařilo dosáhnout pokroku," tvrdil optimisticky polský ministr zahraničí Wlodzimierz Cimoszewicz. Výsledkem byly úsměvy, stisky rukou, radostná atmosféra, ale jinak nic. Kwaśniewski odejel ze Spojených států tak, jak přijel - s prázdnou. Alespoň pokud jde o víza.
Jakékoli naděje zchladila už předem bezpečnostní poradkyně Bushe Condoleezza Riceová, která v Gazetě Wyborczí uvedla, že válečné spojenectví a víza jsou dvě naprosto různé věci. "Vláda Spojených států má globální vízový program a nemůže z jednoho dne na druhý provádět náhlé změny. Pokud bychom udělali jednu výjimku, museli bychom dělat další a celý systém by se začal hroutit," prohlásila. Sám americký prezident svedl nemožnost něco s vízy udělat na své nedostatečné pravomoci. "Poláci musí pochopit, že o vízové povinnosti rozhoduje Kongres," prohlásil Bush. "Američané nesouhlasili s mým názorem, že vízová povinnost je v rámci dnešního světa anachronismem," uvedl po návštěvě zklamaný Kwaśniewski. Od Američanů získal jen příslib, že pošlou do Polska více konzulů, hraniční kontrolu začnou už na letištích v Polsku a zrevidují počet odmítnutých žadatelů o víza.

Foto
Ten je na polské straně alarmující a dosahuje takřka třetiny všech žadatelů - to je trojnásobně více než v případě České republiky. Důvod je jednoduchý, počet Poláků, kteří nelegálně pracují ve Spojených státech, jde do statisíců, ne-li výše. Polští občané se tak nesmějí účastnit ani každoroční loterie o zelenou kartu. A tak jediné, co si polský prezident ze Spojených států přivezl, je šedesát šest miliónů dolarů vojenské pomoci, kterou Washington věnoval Varšavě na zakoupení transportních letounů Hercules. Dosud museli Poláci, podobně jako jiné středo- a východoevropské země, využívat pro dopravu svých vojáků na zahraniční mise služeb ukrajinských společností nebo přímo letounů amerických ozbrojených sil. Teď budou mít Poláci své vlastní. Přesto není v otázce víz vše ztraceno. V USA žije více než šestimiliónová polská menšina a její hlasy budou v blížících se prezidentských volbách velmi důležité.
A také Varšava má v rukou páku - může zavést vstupní poplatky pro krajany ze zámoří, kteří svoji původní vlast velice rádi a často navštěvují. V polohysterické atmosféře dnešních Spojených států bude však pro George Bushe velice obtížné udělat cokoli, co by se dalo vysvětlovat jako ústupek od zajištění co možná největší bezpečnosti.

BEZVÍZOVÝ STYK SE SPOJENÝMI STÁTY: Andorra, Francie, Lucembursko, Rakousko, Austrálie, Irsko, Monako, San Marino, Belgie, Island, Německo, Singapur, Velká Británie, Itálie, Německo, Slovinsko (jako jediná z postkomunistických zemí), Brunej, Japonsko, Nový Zéland, Španělsko, Dánsko, Kanada, Norsko, Švédsko, Finsko, Lichtenštejnsko, Portugalsko, Švýcarsko.
AUTOR JE ZÁSTUPCE ŠÉFREDAKTORA SLOVENSKÉHO DENÍKU PRAVDA

LUBOŠ PALATA


Kurzy měn
25,330
20,540
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře