nahoru

Projekt Strach

Benjamin Kuras 24. března 2016 • 00:15
Benjamin Kuras;
Benjamin Kuras;
• foto: 
Archív

Brexitové referendum už dostává podobný eurovýprask jako kdysi referenda v Nizozemsku, ve Francii a v Irsku proti euroústavě a Lisabonské smlouvě. Intenzita sílí s vědomím, že tentokrát nebude žádný reparát, a co Britové zvolí, to se stane. Začalo to Hollandovým „nebude to bez následků“, hrotilo se to německou „obchodní válkou“ a „mrzačícími tarify“. A přihřívají si ostatní: přesunout finanční centrum z Londýna (Italové), nastavit nevýhodné podmínky exitu jako varování dalším (Poláci), brát to jako nepřátelský čin (Irové), nejistá budoucnost pro všechny (Španělé).

Cameronův tábor IN rozjel kampaň, které londýnský primátor Boris Johnson z tábora OUT říká „Projekt Strachu“. Děsí Brity pomyslnými, až absurdními katastrofami typu „odevzdání moci Putinovi, fandícímu rozpadu EU, aby si mohl Evropu rozporcovat“, a naopak „poškození vztahů s USA, kde Obama doporučuje IN“. Ztíží obchod s EU navzdory statistikám, že EU vyváží víc do UK než naopak, takže by poškodila sebe. Způsobí pád cen nemovitostí. Poškodí britskou vědu. Zhorší práva zaměstnanců. Vyžene britské usedlíky z EU. Španělé anektují Gibraltar.

Objevil se už jeden vyhazov za vyslovení podpory OUT: rezignace generálního ředitele Britské obchodní komory, s ujištěním jejího sekretariátu, že to není na nátlak vlády. Což se bere jako potvrzení, že je, jinak by se to nepopíralo. Na Borise se vytáhl pranýř, že doporučil zaměstnancům radnice hlasovat OUT čili „hle, nátlak“. Johnson to bere jako „podraz agentů projektu Strach“.

Ale za dosud největší „iňáckou“ špínu se pokládá odmítání vlády vysvětlit dotaz Státního statistického úřadu, jak to, že loňský počet vystavených registrací zdravotního a sociálního pojištění imigrantů z EU je téměř trojnásobek počtu oficiálně vládou přiznaného.

A to drama teprve začíná.

 Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,470
20,860
28,660
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře