nahoru

Režisér Anderson o zahajovacím hitu Berlinale: Animák můžete natočit i na záchodě

Tereza Spáčilová18. února 2018 • 09:00
Režisér Wes Anderson na festivalu Berlinale
Režisér Wes Anderson na festivalu Berlinale
• foto: 
ipernity.com

„Vždyť tam jsou jen nějací Číňani?!” kroutil hlavou číšník, když sledoval davy novinářů valící se kolem jeho kavárny. Těmi „Číňany” byla ve skutečnosti delegace k filmu Psí ostrov, novince Wese Andersona, jež ve středu – jako první animovaný film v historii festivalu – zahájila 68. Berlinale. 

Režisér oscarového hitu Grandhotel Budapešť, odpremiérovaného před lety rovněž na berlínské přehlídce, nastoupil před média za zvuku japonských bubnů a o Japonsku mluvil v podstatě celou dobu. A to přesto, že původně paradoxně vůbec nezamýšlel umístit svůj druhý animovaný film právě do Asie. “Nějak to vyplynulo ze situace. S kolegy scenáristy jsme se shodli, že máme rádi Japonsko a taky snímky Kurosawy a Mijazakiho a že by vlastně mohlo být hezké umístit náš netradiční příběh tam,” prohlásil s tím, že Psí ostrov tak má svou poetikou a nábojem rozhodně „blíž ke Kurosawovi než Disneymu”.

To ostatně potvrzují i první recenze: ne že by snad od autora s jedním z nejosobitějších stylů kdokoli očekával pohádku s roztomilými hafany, ale kritici se už pár hodin po zahajovací projekci vzácně shodovali, že jde o Andersonův „nejpodivnější a nejodvážnější” titul vůbec .

„Vidíte, a my přitom vyšli z poměrně neobjevného základu: chtěli jsme prostě natočit film o psech a odpadcích. Mimochodem když něco takového řeknete producentům, nijak zvlášť nejásají,” smál se režisér.

Anderson naštěstí vyjednával z pozice tvůrce, jenž právě dobyl svět filmem komerčně úspěšným i umělecky přesvědčivým, což je, jak známo, více než vzácná kombinace. Po Grandhotelu Budapešť tak dostal relativně volné pole působnosti. A když se mu podařilo ke spolupráci přemluvit všechny své hvězdné oblíbence včetně Tildy Swintonové, Billa Murrayho či Jeffa Goldbluma, měl vyhráno.

„Na animovaném žánru je skvělé, že herce nepotřebujete fyzicky: dialogy pro loutkové postavičky můžou nahrát kdekoli. Což se také dělo – nejeden pes dnes mluví jenom díky tomu, že si jeho lidské alter ego sedlo s mobilem do parku, na záchod nebo prostě někam, kde je ticho,” vyprávěl pobaveně režisér.

Psí ostrov vstoupí do českých kin až v květnu, už předtím ale společnost Google plánuje zveřejnit originální VR verzi filmu o filmu, díky němuž se Andersonovi fanoušci mohou vydat mezi animátory a jejich psí svěřence téměř na vlastní kůži. 

Tereza SpáčilováMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society. 

+ dárek navíc
K předplatnému dárek navíc

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
22,080
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější