nahoru

Co vám letos kvůli vichřici uteklo z Designbloku

Veronika Bednářová30. října 2017 • 16:30
Předávání cen Diploma Selection na výstavě Designblok 2017
Předávání cen Diploma Selection na výstavě Designblok 2017
• foto: 
Designblok.cz

Na Designbloku, jenž kvůli větrné kalamitě skončil včera předčasně a s grácií, si cením jeho samozřejmou a vytrvalou otevřenost zahraničním vlivům. Jedním z důkazů je originální mezinárodní soutěž vysokoškolských studentů Diploma Selection, která se v rámci Desingbloku letos konala už počtvrté a jež oceňuje diplomové práce z celé Evropy.

Soutěž Diploma Selection, tedy výběr diplomek, letos ocenila 15 nejlepších prací v oblasti produktového designu (z toho nebývale mnoho, šest, bylo českých) a 15 módních kolekcí. Dohromady se ale sešlo neuvěřitelných 152 přihlášených diplomových prací ze 42 škol a 17 evropských zemí. Soutěž totiž funguje jako start studentů pro další kariéru, porotci pak talenty dále sledují a rozvíjejí. Vychovávají tak další generaci designérů, jež na Prahu jako na svou startovní čáru jen tak nezapomene.

V neděli 29. října měla pokračovat Reflex Stage v Openstudiu a na ní diskusní eventy našeho časopisu, zrušené kvůli větrné kalamitě. Diskuse s názvem Nová krev designu měla být právě se slavnými zahraničními hosty, kteří se na Designblok přijeli nejen podívat, ale zároveň měli i roli v porotě.

Jejich výběr je úctyhodný: z Milána už poněkolikáté dorazila asi nejslavnější současná světová kurátorka designu Rossana Orlandiová, která strávila mnoho let jako poradkyně italských módních návrhářů a v roce 2002 proměnila svou sběratelskou vášeň v zaměstnání. Její Galerie Spazio Rossana Orlandi v centru Milána se rychle stala mezinárodním centrem mladého designu; Rossana je zároveň neúnavná hledačka mladých designérských talentů.

Dále tu jsou tři zakladatelé asi nejinspirativnějších, nejinovativnějších designérských galerií a obchodů v Evropě: Cok de Rooy, holandský kurátor a galerista, který už v roce 1992 založil v Amsterdamu obchod The Frozen Fountain. Z Velké Británie přicestovala v Jordánsku narozená Lina Kanafaniová, jež v roce 1998 založila v centru Londýna neméně kultovní obchod Mint, jehož zákazníky jsou dnes nejen členové britské královské rodiny, ale třeba i arabské princezny. Hvězdnou mezinárodní porotu letos doplnila i Juliet Kinchinová, od roku 2008 kurátorka newyorského Muzea moderního umění (MoMA) a mimo jiné autorka kultovní výstavy Století dítěte, která byla přímo v MoMA představena před pěti lety.

Ano, renomé Designbloku už dávno překročilo hranice střední Evropy a láká desítky mladých absolventů prestižních evropských škol, aby se stali jeho součástí. Hlásí se jich do soutěže víc a víc: vědí, že soutěž je prestižní a že tak mají šanci představit se mezinárodnímu publiku i odborné veřejnosti. Designblok roste: se stabilním pracovním týmem, smysluplně a sebevědomě, do velikosti nejvýznamnější přehlídky designu ve střední Evropě. Příští rok mu bude dvacet let – a snad už nebude foukat.

Veronika Bednářová


Klíčová slova: designblok, kultura, výstava, umění, design


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější