nahoru

Týdenní dekomprese: Až se vám promítne váš život, ať je to na Facebooku

Darek Šmíd12. prosince 2016 • 08:00
Jó, to byly časy...
Jó, to byly časy...
• foto: 
YouTube.com

Vzpomínáte si na E. T. - Mimozemšťana? To bylo tehdá fajn, že? A co na prezidenta Reagana, vzpomínáte? To byly časy! Nebo jak „svatba“ byla jen svazkem muže a ženy? Jó, vzpomínky...

Surfujeme na vlně nostalgie – jako bychom si kolektivně přehrávali pověstnou smyčku života, která člověku probleskne hlavou těsně před smrtí. Na Netflixu sledujeme seriál Stranger Things, který je s neuvěřitelnou bravurou stlučen ze všeho, co jsme milovali na 80. letech (včetně prepubertálních chlapeckých hrdinů na bicyklech, pubescentního mýtu o tom, že hezká děvčata letí na své divné spolužáky, i postpubertálního vystřízlivění v podobě života svobodných matek poblíž tajných vládních laboratoří), na maturitním plese plzeňského sportovního gymnázia probíhá předtančení v barvách Spartakiády z roku 1980 (za doprovodu nestárnoucích slavičích hitů Michala Davida) a programem televize Prima se v bolestech plouží ke svému konci televizní Polda (v podání Davida Matáska), který se po dvaceti letech probudil z kómatu a musí se nějak porvat se současným televizním standartem.

Nostalgie vládne světem; reaguje na to koneckonců i South Park v podobě „member berries“, do minulosti nostalgicky zahleděných hrozníků... takže to musí být pravda:

Popkultura si v tomhle flashbackovém módu samozřejmě lebedí; na to, aby producent v divácích rozdmýchal nějaké nové emoce, nepotřebuje ani tak kopu nových nápadů, jako partu zkušených hráčů, kterým se podaří oprášit starou kytaru a zabrnkat na ty správné struny. Proto se do kin s razancí devastujícího meteoritu řítí nové Hvězdné války (které se pro jistotu odehrávají dokonce ještě dřív než ty úplně nejstarší Hvězdné války), proto se znovu vrací Spider-Man (tentokrát opravdu a definitivně správně) (protože má ve filmu Spider-Man: Homecoming konečně pavučinové vrhače, s nimiž ho před eóny představili světu Stan Lee a Steve Ditko), proto do sebe teď opičáci sunou poslední dávku banánů (není to rasismus?) před bitvou o planetu opic:

Znovuvzkříšení Planety opic se podle mého skromného názoru mimochodem zatím daří mnohem, mnohem lépe než kříšení mrtvou a živou vodou Hvězdných válek, avšak fanouškovskou odezvu mají války opic mnohem slabší, než mají stejnou odezvu války hvězd: dost možná proto, že převlékat se za stormtroopera či mimozemskou princeznu s laserovou bambitkou je sexy přece jen o něco víc, než se převlékat za smradlavou opici, která po nepřátelích hází vlastní výkaly.

Nostalgie se nicméně netýká jen populární kultury. Facebook v současných dnech slaví pozoruhodný úspěch s tím, že nabízí svým uživatelům slídilský remix toho, co dělali po celý rok, a oni to bez uzardění sdílejí na svých facebookových zdech! „Darek,“ píše mi Facebook se svým charakteristickým skloňováním na úrovni mateřské jazykové školky v Ghaně, „chceme vám dát možnost ohlédnout se za uplynulým rokem.“ Vážně, Facebooku? Vážně mi chceš přehrát rok, u nějž se mnozí nemohou dočkat, až ho přicházející 2018 střelí glockem do ksichtu a zatančí si kozáčka nad jeho plesnivou mrtvolou? POŽÁDAT O VIDEO, klikám nicméně – abych se od Facebooku dočkal promptní vyčítačky: „Je nám líto, ale nemáme dostatek obsahu, ze kterého bychom vám mohli vytvořit video.“ No, tak jestli tohle byl můj rok... na to se dá říct jediné: :´(

Na závěr si dejme tedy ještě pár dalších smutných zpráv uplynulého týdne:

1. Skončily chytré hodinky Pebble. Výtvor nadšenců, který zvedl ze země zájem fanoušků na Kickstarteru a vystřelil ho až do oblak, se zřítil v zemi v podobě žhnoucího zklamání pro všechny, kdo zariskovali a dali startupovému projektu svou důvěru. Hlupci! Jako by nevěděli, že startupy jsou tu od toho, aby se odrazily ode dna a pak prodaly samy sebe nějakému korporátu. Pebble udělal právě to – počkal, až si jejich fandové nakoupí novou verzi hodinek, nečež jim ukázal vztyčený prostředníček s tím, že končí s výrobou, s podporou i s nimi a celé to prodává na součástky konkurenční společnosti FitBit.

2. Víte, co opravdu naštve? Když modelka vypadá natolik árijsky, že si z ní udělá ikonu banda náckůaniž by o tom měla dotyčná modelka byť jen tušení.

3. Brzo vymlátíme ze Země žirafy. Ale díky našim toxickým zplodinám se zase mimořádně daří jisté rybě v Atlantiku. Něco za něco. Už jste tedy připraveni nostalgicky vzpomínat i na žirafy?Klíčová slova: filmy, facebook, seriál, minulost, nostalgie


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější