nahoru

Rozpor mezi kritiky a diváky: Co první kritizují, na to se druzí dívají. I v případě seriálu Policie Modrava

Daniel Baret5. března 2015 • 18:00
Policie Modrava
Policie Modrava
• foto: 
Tv Nova

Pozorovat a číst reakce na filmy, seriály i další televizní tvorbu, by měl někdy rozluštit kouzelník. Málokdy se stane, že pohled kritiků a účastníků hojných internetových diskusí, je alespoň přibližně stejný s tím, kolik přijde lidí do kina a kolik se jich dívá na televizi. Dokonce by se dalo říci, že jsou v trvalém rozporu.

Filmoví a televizní kritici mnohdy vynesou něco do nebe, ale divák to zcela ignoruje. Opakuje se to s neúprosnou pravidelností. Až to působí, že kritici jsou „nadlidi“, kteří všemu rozumí a divák je pitomec, který nemůže nic vědět o vysokých hodnotách umění. Příklad z poslední doby: Film Cesta ven Petra Václava ovládal jak Ceny české filmové kritiky, tak České lvy (i když ty ovládl následně spíše skandál s podvodným vystoupením muže, který měl představovat amerického herce Jima Carreyho). Jenže na Cestu ven do kina v podstatě nikdo nechodil, lidé za něco podobného odmítají platit. V polovině února pak cenami ověnčený film (už zadarmo, tedy za platbu měsíčního koncesionářského poplatku) vysílal kanál ČT2 – u obrazovek bylo 342 tisíc diváků. A to je na údajně nejlepší film roku pořád hodně málo.

Na populárním webu csfd.cz (Česko slovenská filmová databáze) jsou v posledních dnech například velmi negativní reakce na seriál Policie Modrava, který běží na TV Nova. Také recenze v tištěných médiích jsou většinou mimořádně kritické. Údajně byl natočen další propadák. Jenže na Modravu se v neděli večer dívalo přesně 1 989 410 lidí.

Platí proto pořád stejné otázky: Jsou znalci filmové a televizní tvorby tak chytří? Nebo se v zemi našlo v jeden nedělní večer tolik nevzdělaných hlupáků? Tomu druhému se nechce věřit, nedává to logiku. Samozřejmě uvidíme výsledky dalších měření, ale už teď je jasné, že další rozpor mezi hodnocením odborníků a zájmem lidí zůstává obrovský. Většina lidí chce totiž zábavu, chtějí si u něčeho odpočinout. Experti se naopak hodlají trýznit a pořádně to někomu „natřít“ mají v popisu práce. Doporučuji kvůli tomu vidět i letošního vítěze Oscarů, americký film Birdman. Postava nesmlouvavé divadelní kritičky tam působí obzvlášť trapně.

Kdy se ale odehraje další střet odborníků a veřejnosti? Po premiéře filmu Vybíjená natočeného podle knižní předlohy Michala Viewegha, který jde příští čtvrtek do kin? Kritici naznačují, že je to slabota. Co diváci?

Daniel Baret


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,360
20,750
28,750
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře