nahoru

Střídavá péče: Ať se stěhují a pendlují rodiče, ne dítě

Jana Bendová3. srpna 2016 • 18:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Fotomontáž Helena Zahrádecká

Ne vždy je střídavá péče v nejlepším zájmu dítěte, připustil v novém verdiktu Ústavní soud. Už opakovaně, ačkoli „střídavku“ jako model života po rozpadu rodiny podporuje. Podstatné je, co říká: střídavá péče je fajn, ale ne vždy – je nutné zjišťovat, jaký dopad na psychiku konkrétního dítěte má věčné stěhování sem a tam, dvě party kamarádů, docházka do dvou škol, když máma a táta od sebe bydlí daleko.

Je to logické. Děti nejsou mechanické hračky na klíček: jednou za týden či za dva ho natáhneš, zabalíš baťůžek, pošleš hurá bydlet jinam a tak pořád dokola. Podle ústavních soudců i podle zdravého rozumu nejsou dva domovy pro dítě, pro jeho štěstí a soukromý život, v některých případech vhodné. Samozřejmě, táta v jednom domově (třeba s novou rodinou) a máma v druhém (třeba s novou rodinou) nejsou vysněným ideálem nejspíš pro žádné dítě. Jenže lidi nejsou andělé.

U nás se rozvádí každé druhé manželství. Tisíce dětí ročně potkává tenhle nehezký osud. Psychologové navíc říkají, že spory o děti jsou čím dál agresívnější. I proto je domluva na střídavé péči tak těžká, i proto se u nás rozšiřuje jen zvolna. Střídavou péči totiž dobře zvládnou jen „dospělí“ rodičové.

Střídavka zkrátka není spasitelné řešení, i když každý víme, že dítě potřebuje mámu i tátu. Co kdyby se tedy střídali rodiče v jednom bytě, v jednom domově dítěte? Oni ho přivedli na svět, oni svůj vztah pokazili, oni svému dítěti připravili leckdy i peklo, ať jsou to tedy oni, kdo pendluje. Ale námitka je předem jasná: Copak jsem nějaký boháč, abych na to měl? Copak se můžu vláčet s kufrem týden co týden sem a tam? Co moje práce? Co moje nová rodina? Copak to vůbec jde?

Jde to. I takové vzácné případy jsou, díkybohu. Děti si tu těžkou situaci nevybraly, nenadrobily, nemají šanci ji nějak zásadně ovlivnit. Ať se snaží a překonávají překážky ti dospělí — pokud je to jen trochu možné. Při vědomí, že jeden dobrý jednotný mustr na tyhle situace neexistuje. Tedy ani ta opěvovaná střídavá péče.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější