nahoru

VILIAM BUCHERT: Babiš a jeho stínová vláda: Správný záměr prováděný nesprávným způsobem

Viliam Buchert21. února 2015 • 12:00
Andrej Babiš
Andrej Babiš
• foto: 
ČTK

Je obvyklé, že opozice sestavuje stínové vlády, které rozporují postupy a zákony kabinetu a současně připravují vlastní politiky a odborníky na dobu, kdy se po volbách někdo jiný dostane k moci. Je to správný mechanismus, protože se tím eliminuje doba možného vakua po volbách. Sestavovat ale stínovou vládu, když ve vládě sám sedím, je rarita. Tu předvádí Andrej Babiš a jeho ANO.

To, že si Andrej Babiš vybírá lidi na dobu, kdy možná vyhraje volby a bude sám sestavovat vládu, je naprosto správné. Že chce stínovat ministry kabinetu, který zastupuje jako vicepremiér, je podivnost sama o sobě. Vůdce hnutí ANO by se měl rozhodnout, zde je současná koaliční sestava (za účasti ČSSD, ANO a KDU-ČSL) i jeho vládou, či nikoli. Podle informací sobotního vydání listu MF Dnes (ten mu také patří, takže vzkaz jeho politickým partnerům je více než jednoznačný) to tak nevypadá.

Lidé z ANO se chystají rozporovat práci svých kolegů a zřejmě je s pomocí Babišova mediálního impéria i odstřelovat z funkcí. Takový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček by už o tom mohl napsat celý román. A ne že by nebylo dost důvodů, aby Němeček skončil. To už se mělo stát dávno.

„V našem poslaneckém klubu je třeba dobudovat skupiny, které se budou věnovat jednotlivým odborným agendám,“ říká v sobotní MF Dnes Andrej Babiš. Má naprostou pravdu a je to správný postup. Jenže pak dodává: „A najít stínové ministry na resorty, které nám v dnešní vládě nepatří.“ V tom už je problém.

Co tak hledat i stínové ministry na resorty, které ANO patří? Například na ministerstvo financí, i tam by se našlo dost věcí, které nepomáhají občanům. Konkrétně milionu živnostníků. Nemluvě o dopravě či spravedlnosti, kde už ministři museli odejít.

Někdy si ANO u toho samo protiřečí. Nedávno, opět v deníku MF Dnes, vyšel na straně čtyři rozhovor s europoslancem Pavlem Teličkou, který se tak nějak sám pasoval do role stínového šéfa diplomacie. Oznámil, že to prostě dělat bude. Jenže teď vůdce Babiš hovoří v souvislosti se zahraniční politikou o místopředsedkyni sněmovny Jaroslavě Jermanové. „Je to milá holka“ (jak kdysi na Červeném Hrádečku říkal o zpěvačce Zagorové komunistický kůl v plotě Milouš Jakeš), ale Jermanová a diplomacie? Vážně? Na to jsou přece jenom potřeba určité diplomatické, ekonomické, historické, zeměpisné, společenské a jiné znalosti. O žádných takových v jejím případě nevíme, ale třeba je jen paní Jermanová před veřejností důmyslně utajuje.

Poslankyně Radka Maxová by se pak mohla podívat na sociální věci. MF Dnes u toho (asi nechtěně) popsala její odbornost: „Původně učitelka prošla řadou profesí, dělala mimo jiné i ředitelku jakosti v Kosteleckých uzeninách spadajících do Babišova Agrofertu.“ Takže kvalitu klobásek rozpozná. „O nabídce bych uvažovala,“ říká k tomu ale odvážně Maxová.

A tak bychom mohli pokračovat dál.

To, že Andrej Babiš a hnutí ANO bude připravovat své lidi na možné vládnutí, je postup, který odpovídá standardům demokratické země. Dalo by se dokonce říci: No konečně! Jenže vkládat u toho dynamit pod nohy koaličních partnerů prostřednictvím stínových ministrů, je věc ve světě nebývalá. Prostě správný záměr prováděný naprosto nesprávným způsobem.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,400
20,770
29,020
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější