„Nabídli jim ubytování, vzdělání a placenou práci, což všechny odmítly,“ komentuje Ian následnou situaci.

„Nabídli jim ubytování, vzdělání a placenou práci, což všechny odmítly,“ komentuje Ian následnou situaci. Zdroj: Ian Flanders

„Jsem tu hodně dlouho a taky bych ráda šla domů. Vím, že jsi hodný člověk, protože jsi pomohl Anh. Dal jsi Anh peníze, aby mohla jít domů, a nemusel jsi v tomhle pokračovat. Anh a já jsme žily ve Vietnamu blízko sebe. Anh se teď má dobře a často se na tebe ptá. Ptá se, jestli přijedeš za ní do Vietnamu. Zůstaneš tu se mnou zítra? Nic se nestane a budeme mít čas si povídat, slibuju. Musím ti toho hodně říct. Ostatní holky nevidí věci stejně jako já a to by ti mohlo způsobit problémy. Doufám, že to chápeš.“
„Nabídli jim ubytování, vzdělání a placenou práci, což všechny odmítly,“ komentuje Ian následnou situaci.
„Jestli půjdu domů a má sestra tu zůstane, tak prosím nedělej nic, co by jí ublížilo a ohrozilo ji. A až půjdu domů, tak jestli to tu zase navštívíš, tak nic nefoť. Všimnou si toho a sestru zmlátí. Už prosím nic nefoť.“
„Jestli půjdeš domů, tak budu smutná, protože jsi dobrý člověk a pomohl jsi mé kamarádce pryč z tohohle hrozného místa. To oceňuji a budeš mi vždycky chybět. Šťastnou cestu a hodně štěstí. Anh je ve Vietnamu a čeká na tebe, aby ti mohla splatit dluh.“
„Jak chceš, aby si tě lidi pamatovali? To vážně nevím. Ale přeju si, aby mě lidi považovali za hodnou a zajímavou.“
16
Fotogalerie

Zvrhle začarovaný kruh: Sexuální otrokyně z Vietnamu se i po osvobození navrátí k prostituci

Fotograf Ian Flanders strávil v Phnompenhu, hlavním městě Kambodže, tři roky. Dlouhé měsíce tam dokumentoval život vietnamských žen trpících v moderním otroctví. Těžké budování vztahů s dívkami, které neměly důvod nikomu věřit, ho naučil mnohému o jejich drsném osudu. Přesto jim však neporozuměl tak, jak si sám myslel. Když jim totiž nabídl jedinečnou možnost, aby mohly od základů změnit svůj život, ženy ho do jedné odmítly.

„Viděl jsem ty jizvy, viděl jsem to braní drog, viděl jsem to, jak zvracejí a ihned poté musí ztichnout, protože musí š*kat,“ vypráví Ian Flanders nechápavě v krátkém filmu By the River.

Australský fotograf po nashromáždění důkazů obchodníky s bílým masem udal a do nevěstince obratem vtrhla policie. Osvobodila osm otrokyň a tři děti. Dva na místě chycení překupníci pak putovali do vězení.

„Nabídli jim ubytování, vzdělání a placenou práci, což všechny odmítly,“ komentuje Ian následnou situaci.

Návrat do společnosti už pro ženy zkrátka nebyl možný. Vrátily se zpět do míst, kde žily předtím, zpět ke svým závislostem. Záchranná akce přesto nebyla zbytečná. Všechny tři děti nyní navštěvují školu a měly by se vyhnout životu v sexuálním otroctví, který by je jinak nepochybně čekal.

Dojemné vzkazy žen určené Ianu Flandersovi si můžete prohlédnout v galerii: