Senátní volby Zlín: Lidoveckou baštu čeká otevřený souboj osobností | Reflex.cz
nahoru

Volby do Senátu: Volební obvod Zlín čeká otevřený souboj bez kandidáta ANO. Zůstane baštou lidovců?

Petr Sokol11. září 2018 • 09:07
Senátní volby Zlín 2018: Kandidáti do senátu
• video: 
Martin Bartkovský

Volební obvod číslo 80 má sice podle zákona sídlo ve Zlíně, ale krajské město do něj paradoxně nepatří. Senátní obvod totiž tvoří jih okresu Zlín a sever okresu Uherské Hradiště. Ze Zlínska k tomuto obvodu proto patří Otrokovicko a Luhačovicko, z okresu Uherské Hradiště potom zejména město Uherský Brod a jeho okolí. Volební obvod patří k nejvíce venkovským v celé zemi, když největšími městy v něm jsou „pouze“ osmnáctitisícové Otrokovice a zhruba o tisíc obyvatel menší Uherský Brod.

O mandát senátora se zde letos bude ucházet sedmička kandidátů: Radek Henner (SPD), František Jordák (KSČM), Patrik Kunčar (KDU-ČSL), Libor Lukáš (Soukromníci), Milena Kovaříková (ČSSD), Jana Juřenčáková (Realisté) a Jan Popelka (SPOZ).

Lidovci: Tam a zase zpátky

Volebně prošel senátní obvod číslo 80 zajímavým vývojem. Nejprve patřil k typickým „jihomoravským“ obvodům se silnou pozicí lidovců, následně v něm převážil trend silný na celém Zlínsku, spočívající v posunu k silnému zastoupení nezávislých uskupení a kandidátů. V posledních volbách se už ovšem tento obvod zase vrátil mezi „lidovecké“ obvody.

Prvním senátorem se v roce 1996 stal radní za KDU-ČSL z Otrokovic Jiří Stodůlka, když porazil pozdějšího nezávislého primátora Zlína, tehdy ovšem ještě kandidáta ODS Zdeňka Dostála. Stodůlka dokázal členství v horní komoře obhájit i o šest let později, když ve finálovém otrokovickém souboji porazil starostu tohoto města za ČSSD Stanislava Mišáka. V roce 2006 se ovšem i v tomto obvodě projevil nástup nezávislých uskupení, starostů a nezávislých kandidátů a Stodůlka kvůli němu podlehl v druhém kole starostce pětisethlavé obce Rokytnice Janě Juřenčákové, která tehdy kandidovala jako nestranička za Starosty a nezávislé (STAN).

Jak volit na voličský průkaz: Kde a jak o něj požádat a kde s ním letos můžete jít k …

Moravák Tomio

Nástup nezávislých kandidátů ovšem po dalších šesti letech smetl ze Senátu i samotnou Juřenčákovou, která se při obhajobě v barvách koalice „Starostové a lékaři podporují Janu Juřenčákovou“ nedostala ani do druhého kola. Obvod si totiž pro svou kandidaturu v roce 2012 vybrala stoupající hvězda české politiky – Tomio Okamura. Ten sice bydlel v Praze, ale s odkazem na své moravské kořeny si vybral právě tento obvod pro svou nezávislou kandidaturu.

Okamura se utkal v druhém kole s tehdejším hejtmanem Zlínského kraje Mišákem a doslova ho smetl poměrem dva ku jedné. Následně ovšem založil politické hnutí Úsvit přímé demokracie, s nímž se dostal v roce 2013 jako volební lídr do Poslanecké sněmovny, takže jeho mandát v Senátu zanikl.

V doplňovacích volbách před čtyřmi lety se obvod vrátil do tradičního lidoveckého tábora, když v druhém kole zvítězil starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar. Poprvé má díky tomu svého senátora jižní, „uherskohradišťská“ část obvodu.

Kalendář letního času do roku 2022: Kdy začíná a končí, jaká je jeho historie a proč ho…

Repríza doplňovacích voleb

Kunčar bude letos svůj mandát v horní komoře obhajovat. V druhém kole může proto dojít k repríze finále z doplňovacích voleb v lednu 2014, kdy proti němu stál bývalý zlínský hejtman Libor Lukáš jako kandidát ODS. Lukáš letos zkusí mandát v Senátu znovu získat, tentokrát ovšem již jako nominant Strany soukromníků Iva Valenty, který už v Senátu je, a to za sousední obvod Uherskohradišťsko. ODS ovšem Lukášovu kandidaturu oficiálně také podpořila.

Sociální demokraté, kteří nikdy na mandát v tomto obvodě nedosáhli, nominovali krajskou zastupitelku z Brumova-Bylnice Milenu Kovaříkovou. Stavební inženýr z Luhačovic František Jordák se za komunisty pokusí dosáhnout premiérově alespoň na druhé kolo. Za parlamentní strany jde pak do boje už jen voják v záloze Radek Henner za Okamurovu SPD. Ten ovšem v obvodu nemá trvalé bydliště.

Dumas v Čechách: Unikátní nálezy rukopisů z Kynžvartu zůstávaly dlouho stranou pozornosti

Bez ANO

Už počtvrté zkusí štěstí i bývalá senátorka Juřenčáková, která v doplňovacích volbách před čtyřmi roky kandidovala za hnutí Nezávislí, ale letos byla nominována Realisty, jejichž krajskou lídryní se stala už v loňských sněmovních volbách.

Sedmým kandidátem pak bude v obvodu číslo 80 starosta tisícových Hradčovic na Uherskobrodsku Jan Popelka, který bude hájit barvy zemanovců (SPOZ).

I v tomto obvodu bude překvapivě chybět kandidát hnutí ANO, protože si jeho krajská organizace vyhodnotila, že nemá žádné vhodné osobnosti, které by vyslala do senátních voleb.

Petr Šabach: Chybí vám fyzická práce, žijete v nerovnováze, říkával studentům tvůrčího …
Škoda Favorit: Vývoj dozorovaný StB, spolupráce s kapitalistickou cizinou a tři…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější