Video placeholde

Volby do Senátu: Na Opavsku proti sobě stojí starostové a učitelé. Rozhodne „německé“ Hlučínsko?

Do voleb jde letos na Opavsku sedm kandidátů, přestože bylo podaných osm platných přihlášek. Osmý uchazeč, dosavadní senátor za sociální demokracii Vladimír Plaček, bohužel po podání kandidatury náhle zemřel, a to v době, kdy už strana nemohla podat jinou kandidaturu. Kandidáti tedy jsou: Kamil Běrský (SPD), Simona Horáková (ANO), Vlastimil Kupka (KSČM), Herbert Pavera (ODS, TOP 09, STAN), Petr Pavlíček (Piráti), Vladimír Tancík (nezávislý kandidát) a Josef Vícha (KDU-ČSL).

Volební obvod 68 se sídlem v Opavě je tvořen velkou částí okresu Opava, z něhož je ovšem část obcí na západě i na východě přidělena k jiným senátním obvodům (východní k ostravskému č. 72, západní k Bruntálsku). Celkem obvod zahrnuje 46 obcí včetně okresního města.

Proměnlivý obvod s Hlučínskem

Ještě v 90. letech mělo Opavsko pověst pravicové bašty, kde nelevicové strany sbíraly pro moravsko-slezský region velmi nadprůměrné výsledky. Tahoun poměrně pravicové orientace okresu byla nejenom slezská metropole Opava, ale také Hlučínsko. Tento region se specifickou historií i obyvatelstvem byl historicky součástí Pruska a k Československu byl připojen až v roce 1920 na základě versaillské smlouvy.

Za druhé světové války považovali nacisté zdejší obyvatele za Němce, a museli tedy rukovat do wehrmachtu. Naopak po válce je československé úřady prohlásily za Slovany, a neproběhl zde proto poválečný odsun.  Mezi válkami zde převažovaly hlasy pro německé strany, po válce pro lidovce.

Z Hlučínska pocházel i historicky první novodobý senátor za Opavsko. V roce 1996 jím byl zvolen tehdejší starosta Hlučína za ODS Jan Voráček, který v druhém kole porazil nominanta lidovců, což potvrzuje tehdejší výrazně nelevicový charakter tohoto obvodu.

Senátorem ve dvou obvodech

Voráček ovšem už po čtyřech letech znovu svou stranou nominován nebyl a v modrém dresu ho nahradil jako kandidát ODS primář opavské nemocnice Václav Vlček. Ten sice opět postoupil do druhého kola, ale nestačil v něm na kandidáta tehdejší pravostředové Čtyřkoalice, která volby v roce 2000 celostátně vyhrála. Byl jím bývalý rektor Univerzity Palackého v Olomouci Josef Jařab, který šel do voleb jako nestraník v barvách tehdejší pravicové strany Občanská demokratická aliance (ODA, která ale nemá nic společného s nynější ODA podnikatele Sehnala).  Mimochodem dva roky před tím Jařab skončil jako senátor v olomouckém „městském“ obvodu a je jedním ze dvou senátorů, kteří dokázali senátorovat ve dvou odlišných obvodech.

Ve volbách v roce 2006 už ale Jařab mandát neobhajoval a obvod se vrátil do rukou ODS, a to díky opětovné kandidatuře primáře Václava Vlčka, který ve druhém kole porazil kandidáta ČSSD, což jako by předznamenalo začínající posun Opavska doleva.

Posun doleva

Ten byl z pohledu senátních voleb dovršen před šesti lety, kdy sice Václav Vlček kandidoval potřetí v řadě, ale mandát proti rivalovi z ČSSD již neobhájil a podlehl jinému lékaři, patologovi Vladimíru Plačkovi. Ten se stal historicky prvním levicovým senátorem obvodu. I další, například sněmovní volby potvrdily, že se Opavsko včetně Hlučínska posunuje vlevo.

Starostové vs. učitelé

Kvůli tomu, že kandidát ČSSD zemřel, silnou pozici může mít kandidátka hnutí ANO, které zde zaznamenalo výrazný výsledek v loňských sněmovních volbách a které jako uchazečku o Senát vybralo zástupkyni ředitele opavské základní školy Simonu Horákovou.

Jejím hlavním rivalem může být kandidát sjednocené pravice – starosta Bolatic na Hlučínsku a bývalý poslanec za TOP 09 Herbert Pavera. Čerstvý nositel celostátního ocenění pro nejlepšího starostu funkčního období 2014 až 2018 bude mít kromě nominujících stran ještě podporu soukromníků a také daleko od pravice stojících zelených.

Z pravého středu mu ovšem bude chybět podpora lidovců, kteří se rozhodli ke spojenectví nepřipojit a zkusit štěstí s vlastním kandidátem – starostou Hradce nad Moravicí Josefem Víchou. Mimo Paverovu koalici „Společně pro Opavsko“ zůstali i Piráti, kteří nominovali jako kandidáta zástupce ředitele opavského Mendelova gymnázia, nestraníka Petra Pavlíčka.

Z parlamentních stran se dobýt Opavsko v senátním klání pokusí již jen komunisté s učitelem autoškoly z Kyjovic Vlastimilem Kupkou a Okamurova SPD s praktickým lékařem Kamilem Běrským z Opavy. Třetím starostou ve hře potom bude „šéf“ Otic Vladimír Tancík, který kandiduje jako nezávislý.

Zdejší senátní volby by se proto daly pospat heslem „starostové proti učitelům“. Pozici papírové favoritky drží kandidátka ANO Horáková, která může posbírat hlavně levicové hlasy, ale starosta Herbert Pavera se jí pokusí sekundovat díky poměrně široké koalici stran, které navazují na dříve výraznou pravicovost obvodu.