Pavel Fischer - kandidát pro prezidentské volby 2018 | Reflex.cz
nahoru

Prezidentský kandidát Fischer: Diplomat, který by homosexuála nejmenoval ústavním soudcem

Oliver Adámek20. prosince 2017 • 20:06
Prezidentský kandidát Pavel Fischer ve studiu Blesku
Prezidentský kandidát Pavel Fischer ve studiu Blesku
• foto: 
Foto Blesk - Jakub Poláček

Ke kandidatuře na prezident ho přemlouvali několik měsíců. Nakonec Pavel Fischer získal podporu senátorů pěti stran zleva doprava – od ČSSD až po ODS. Bývalý velvyslanec ve Francii a ředitel agentury STEM tvrdí, že v kampani chyběla prezidentská témata, a i proto nabízí své zkušenosti.

„Už se na to nemůžu dívat,“ říkal Pavel Fischer krátce po oznámení, že získal dostatek senátorských podpisů. Hledání prezidenta je dle něj šancí mluvit o zásadních věcech, jako je například budoucnost vztahu Česka a Evropské unie. Jako svá hlavní programová témata uvádí rodinu, bezpečí a rozvoj regionů.

Rozruch vyvolal výrokem, kde řekl, že by nejmenoval pedofila nebo homosexuála ústavním soudcem. Později se omluvil a vysvětlil smysl toho, co řekl. “Chtěl jsem poukázat na to, že ústavní soudce by neměl reprezentovat vlivovou skupinu, která současně usiluje o úpravu právních poměrů, a to kvůli možnému střetu zájmů.” Přesto se vůči Fischerovi a jeho výroku někteří další kandidáti vymezili.

Nemocný syn

V programu na svých webových stránkách Fischer dále uvádí, že chce propojovat prezidenta, vládu, parlament a další instituce. Chce iniciovat zlepšení péče o seniory a efektivní systém sociálního bydlení. Pražský hrad chce otevřít všem, slibuje vrátit Českou republiku na mapu světa.

V rozhovoru pro Reflex Fischer připomněl, že současný prezident Zeman před pěti lety sliboval přiblížit Česko jádru EU: „Nastupoval s tím, že vrátí naši zemi do hlavního evropského proudu, ale mezitím nás proud pod jeho vedením unáší daleko na východ,“ řekl Fischer. Unie by se podle něj měla reformovat.

Během sestavován vlády by postupoval jinak než současný prezident Zeman, protože dávat vítězi voleb úplně volnou ruku není moudré ani strategické.

Pavlu Fischerovi má za sebou tragickou životní zkušenost - před čtyřmi lety mu zemřel vážně nemocný syn Vojtěch. Také proto dnes zdůrazňuje nutnost zlepšení nejen zdravotní péče.

Volební kalkulačka 2018: Který prezidentský kandidát je vám nejblíž? Spočítejte si to!

STEM

Na otázku, co považuje za největší problém současnosti, Fischer Reflexu odpověděl: „Vpád technologií do života a soukromí lidí. Sociální sítě nás paradoxně čím dál více odcizují, u dětí i dospělých zaznamenáváme zřetelný úbytek emocionality i tvořivosti.“

Přímou demokracii jako celek neodsuzuje a podporuje například přímou volbu prezidenta, opatrnější by ale byl s referendy. Ta by se podle něj měla konat jen v nejvážnějších případech.

Jako jediný z kandidátů má Fischer praktické zkušenosti s prací na Pražském hradě. V kanceláři prezidenta Václava Havla působil nejdřív jako tiskový specialista, později zástupce mluvčího, a nakonec vedoucí politického odboru. Po návratu z české ambasády ve Francii pracoval ještě jako ředitel bezpečnostně-multilaterální sekce Ministerstva zahraničí, od roku 2015 vedl výzkumnou agenturu STEM.

Kandidáti na prezidenta ČR: Přehledně o všem, co potřebujete vědět
Miroslav Cvrček 21. prosince 2017 • 21:33

Kandidáti na prezidenta ČR: Přehledně o všem, co potřebujete vědět

Voličský průkaz pro prezidentské volby: Jak si ho zařídit, kde a kdy

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

O ekonomických dopadech prezidentských voleb čtěte na E15.cz
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější