nahoru

Útočník s nožem ve Sněmovně: Muž se pokusil proniknout k poslancům, ohrožoval hlídkující policisty

ČTK 30. ledna 2020 • 11:20
Útočník s nožem ve Sněmovně: Muž se pokusil proniknout k poslancům, ohrožoval hlídkující policisty
foto: Aktu.cz

Do budovy Poslanecké sněmovny v Praze se dnes dopoledne pokusil proniknout muž ozbrojený nožem a ohrožoval policisty. Policisté ho zadrželi a předvedli na služebnu, při incidentu nebyl nikdo zraněn. Policie o tom informovala na Twitteru.

„Do jednoho z vchodů Poslanecké sněmovny v Praze dnes vstoupil 31letý ozbrojený muž, který se dožadoval vpuštění do objektu. S nožem v ruce ohrožoval policisty na místě. Muž byl zadržen, převezen na policejní služebnu k provedení dalších úkonů. Při incidentu nebyl nikdo zraněn,“ uvedla policie. Podle fotografií na serveru Novinky.cz se muž pokoušel vejít do hlavního vchodu budovy, v níž se ve stejnou dobu konala schůze Sněmovny.

Podle policie se muž pokoušel dostat na galerii pro veřejnost, která se nachází nad jednacím sálem Sněmovny. Podle informací agentury Aktu měl muž na ženu u rentgenu vytáhnout nůž, který měl v batohu. Druhý nůž vytáhl na výzvu policisty, který chtěl vysvětlit, proč má u sebe zbraň. Motivaci zadrženého policie zjišťuje. Právní kvalifikace jeho činu zatím nebyla stanovena. „Protestuji proti tomuhle systému,“ řekl údajně muž, když ho policisté odváděli do auta.

Vstup do Sněmovny hlídají policisté a všichni, kdo vcházejí do budovy, musejí projít bezpečnostní prohlídkou.

Podle informací serveru Novinky.cz byl muž ozbrojený dvěma noži a teleskopickým obuškem a zaútočil na jednoho z přítomných policistů. Informaci Právu potvrdil šéf dolní komory Radek Vondráček (ANO), který ocenil, že zákrok proti muži s nožem ve Sněmovně se obešel bez zranění. „Komora asi bude muset přijmout nějaká bezpečnostní opatření,“ řekl.  

"Ochranná služba zjistila, že dotyčný má u sebe nůž, následně ten člověk zaútočil na policisty. Incident se odehrál na recepci, chtěl bych ocenit, že nikdo nebyl zraněn," řekl novinářům Vondráček.

Šéf komory uvedl, že u incidentu byla jedna z poslankyň. "Přišla za mnou kolegyně, která byla rozrušená, protože u toho byla přítomna a byl to pro ni silný zážitek," uvedl. Bezprostředně po události zahájil Vondráček debatu o zabezpečení sněmovní budovy. "Budeme se muset věnovat bezpečnosti Sněmovny jako takové, nějaká opatření budeme muset udělat," řekl. Konkrétní zatím být nechtěl.

Během incidentu se na půdě Sněmovny nacházela také třída ze základní školy. Bezprostředně poté, co se muž snažil násilím dostat mezi poslance, ale byla Sněmovna pro veřejnost uzavřena. Další třídě, která měla dorazit na exkurzi, byl zamezen vstup.

ČTK
Diskuse ke článku