nahoru

Přelidněný Hongkong by byl ideálním místem pro šíření koronaviru, uzavírá proto hranice s Čínou

Adam Křivánek 28. ledna 2020 • 18:00
Přelidněný Hongkong by byl ideálním místem pro šíření koronaviru, uzavírá proto hranice s Čínou
foto: Reuters

Koronavirus si vyžádal již přes 100 životů, rozšířil se alespoň do 14 zemí a každým dnem přibývají další nakažení. Hongkong se proto v rámci preventivního opatření rozhodl dočasně uzavřít hranice s Čínou. Preventivní opatření zavádí i další státy.

Dočasné uzavření hranic zahrnuje řadu opatření. Od 30. ledna provoz přeruší vysokorychlostní tratě a trajekty a také lety a autobusová doprava z Číny budou omezeny na polovinu. Vláda navíc rozhodla o přerušení vydávání povolenek pro čínské turisty.

Hongkong patří mezi nejhustěji obydlená města na světě, což je ideální prostředí pro šíření infekčního viru. Uzavření hranic přichází v době, kdy Hongkongem už delší dobu hýbou neustávající protesty občanů proti čínské vládě.

Virus se již začal šířit také mezinárodně, první nakažený už je i v sousedním Německu. V Číně sice nebyl, účastnil se ale jednání s obchodníkem z Číny. Hongkong však není jediným státem, který zavádí preventivní opatření s účelem zabránit šíření koronaviru, přísnější podmínky údajně zavádí například Severní Korea. Podle serveru vice.com své dlouhé hranice s Čínou navíc uzavírá také sousední Mongolsko.

Spojené státy se také rozhodly podniknout kroky k ochraně svých občanů. CNN přišlo s informací, že je v plánu z čínského Wuhanu ve středu evakuovat okolo 240 Američanů, včetně několika desítek diplomatů a jejich rodin. Evakuovaní poletí prvně do Anchorage, hlavního města Aljašky, odtud potom do města Ontario v Kalifornii.

Adam Křivánek
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.